magazine top

Frauenthal2

Frauenthal Automotive Toruń Sp. z o.o. został założony jako Pol-Necks w 1993 roku z całkowitym zatrudnieniem polskim i kapitałem szwedzkim. Na rynku funkcjonuje nieprzerwanie od 25 lat. O sukcesie firmy rozmawiamy z Prezesem Zarządu, Panem Grzegorzem Klechą oraz Dyrektorem Sprzedaży, Panem Robertem Borowiczem.

Czy mogą nam Państwo pokrótce opowiedzieć historię oraz powstanie przedsiębiorstwa?

Historia naszego przedsiębiorstwa rozpoczęła się przed 1993 rokiem, kiedy to 2 Szwedów szukało nowego miejsca w Polsce na przeniesienie tutaj swojego biznesu. Po rekomendacjach urzędu wojewódzkiego i urzędu miasta wybrali tereny sąsiadujące z naszym obecnym zakładem i tam zaczęli budować firmę. Szukali jednak większych możliwości rozbudowy i ostatecznie trafili w miejsce, w którym się obecnie znajdujemy. Oficjalnie działalność firmy zaczęła się 11 stycznia 1993 roku. Przez pierwsze 7 lat zakład zajmował się produkcją konstrukcji stalowych. Od 2000 roku produkujemy strzemiona do resorów do samochodów ciężarowych. To my jako pierwsi zmieniliśmy sposób myślenia o strzemionach w Europie i za pomocą maszyny własnego pomysłu zaczęliśmy wyginać je na zimno. Trzy lata później wyprodukowaliśmy pierwsze strzemiona wyginane na gorąco, jako naturalną konsekwencję uzupełniania portfolio produktów. Krokiem milowym w działalności naszej spółki był rok 2004. To właśnie wtedy wdrożyliśmy normę ISO/TS 16949:2002, która w tym roku będzie zastąpiona przez IATF 16949. Wtedy też uruchomiliśmy jedyną na świecie, w pełni automatyczną linię do kucia, wyginania i ciągłej obróbki cieplnej strzemion. Ówczesna wielkość produkcji osiągnęła 1 000 000 strzemion rocznie. Rok później rozpoczęliśmy malowanie natryskowe w technologii Dacromet® oraz Geomet®, i jako jedyny producent strzemion w Europie oferujemy takie zabezpieczenie antykorozyjne wykonane we własnym procesie technologicznym. W 2007 roku nastąpiła reorganizacja firmy. Staliśmy się częścią Frauenthal Automotive Holding. Wtedy to nastąpił początek produkcji innych wyrobów niż strzemiona do resorów, czyli śrub i szpilek gwintowanych. Sukcesywnie wdrażaliśmy systemy oparte o normy: ISO 14001 oraz OHSAS 18001. W 2012 roku zmieniliśmy nazwę na Frauenthal Automotive Toruń.

Frauenthal Automotive Toruń jest europejskim liderem jakościowym i ilościowym w produkcji strzemion do mocowania resorów w pojazdach ciężkich. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o oferowanych produktach?

Naszą działalność rozpoczęliśmy od produkcji strzemion do resorów i produkujemy je do dziś. Tylko w ostatnim roku sprzedaliśmy ponad 3 mln. sztuk strzemion. Są one wykonywane metodą kucia zarówno na zimno, jak i na gorąco, przez co oferujemy wszystkie możliwe typy strzemion. Nasze elementy złączne produkowane z różnych gatunków stali charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Powłoki, jakimi pokrywamy strzemiona zapewniają wyjątkowo wysoką odporność na korozję oraz precyzyjnie określony współczynnik tarcia na gwincie. Ponadto produkujemy szpilki oraz śruby w klasie 8.8 i 10.9, z odkuwanymi łbami okrągłymi, sześciokątnymi, imbusowymi, szpilki radełkowane. Nasze elementy mają głównie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, ale teraz pozyskujemy także innych klientów z branży stoczniowej, elektrowni wiatrowych oraz cały czas poszukujemy nowych rynków, na których można wykorzystać nasze elementy złączne.

Działacie zgodnie ze standardami branży motoryzacyjnej, spełniając wymagania klientów. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Na samym początku największe znaczenie miało zaangażowanie do pracy. Zakład został założony z kapitałem szwedzkim, ale pracownikami byli sami Polacy i to ich chęć do pracy oraz pomysłowość sprawiła, że zakład tak dobrze rozpoczął swą działalność i się rozrastał. W miarę upływu lat nabywaliśmy doświadczenia, uczyliśmy się coraz więcej i to właśnie wiedza, wykształcenie, profesjonalne podejście, elastyczność oraz zdolność spełniania specyficznych wymagań klientów sprawiły, że nasza firma odniosła bardzo duży sukces i od wielu lat cieszy się ogromnym zaufaniem. Naszym klientom oferujemy przede wszystkim święty spokój – od 2005 roku żadna nasza dostawa nie była opóźniona, a ilość wyrobów, jakie klienci reklamowali, była znikoma. W roku 2017 wskaźnik wadliwych części wyniósł 1 sztukę na milion wyprodukowanych. Każdą reklamację, gdy już się jakaś trafi, rozwiązujemy z korzyścią dla klientów – to jedna z naszych wartości.

Produkujecie strzemiona stosując najbardziej zaawansowane technologie, zwłaszcza w kluczowych procesach produkcyjnych walcowania gwintów, obróbki cieplnej, gięcia i ochrony antykorozyjnej. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Gdy rozpoczynaliśmy produkcję postawiliśmy na najwyższą jakość produkowanych przez nas wyrobów. I tego się trzymamy. Nasze produkty są zawsze zgodne z normami i specyficznymi wymaganiami klientów. Tu nie ma odstępstw. Ale aby to osiągać rozwijamy kompetencje załogi – my wiemy, jak robić strzemiona, tym bardziej, że cały proces produkcyjny od rozładowania stali, aż do wyjazdu zapakowanych wyrobów odbywa się w jednej hali. Gwarantujemy więc, że wszyscy mają doskonałą wiedzę, doświadczenie i pracują z pełnym zaangażowaniem. Cały czas się rozwijamy, zarówno jeśli chodzi o wiedzę pracowników, jak i o rozszerzanie portfolio naszych produktów i rynków, na których działamy. Systematycznie rozbudowujemy nasz park maszynowy, zwiększając możliwości produkcyjne i automatyzując produkcję. Inwestujemy we własne laboratoria oraz narzędziownię, gdyż chcemy mieć pełną kontrolę nad wszystkimi kluczowymi procesami zapewniającymi najwyższą jakość wyrobów.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

Obecnie w zakładzie pracuje ponad 200 osób, z czego 2/3 stanowią pracownicy produkcyjni, na różnych stanowiskach. Cały czas, ze względu na zwiększającą się produkcję szukamy nowych osób do pracy. Od 3 lat mamy w zakładzie dział sprzedaży, który dba o obecnych klientów oraz szuka możliwości zdobycia nowych rynków i sprzedaży nowych elementów złącznych. Mamy własny dział rozwoju, który projektuje nie tylko procesy technologiczne, ale i unikatowe maszyny do produkcji i badań.

Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Realizowane inwestycje to w większości inwestycje w maszyny, szczególnie w te, które służą do produkcji strzemion. Dzięki temu proces produkcji jest coraz bardziej efektywny lub wręcz unikatowy. Nasze piece do obróbki cieplnej wyposażone są w najnowocześniejsze palniki i sterowanie komputerowe, a maszyna do wyginania na gorąco, zaprojektowana przez naszych konstruktorów , zdobyła nagrodę Naczelnej Organizacji Technicznej. Co więcej, wykorzystaliśmy kamery wideo do kontroli kształtu strzemion i posiadamy prawdopodobnie największą na świecie maszynę do planetarnego gwintowania prętów. Inna z maszyn, zaprojektowana do wyrobów dostarczanych do nowej montowni VW we Wrześni, jest najszybszą dostępną maszyną do cięcia i fazowania prętów. Oprócz parku maszynowego inwestujemy w laboratoria. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy m.in. maszynę do badań współczynnika tarcia dla dużych gwintów oraz maszynę do badań zmęczeniowych strzemion i śrub. Większość nowych maszyn jest projektowana przez naszych specjalistów: konstruktorów i automatyków.

Czy mają Państwo w planach nowe inwestycje?

Cały czas dbamy o to, by mieć park maszynowy, dzięki któremu będziemy w stanie realizować dotychczasowe zamówienia, ale także produkować nowe elementy, dla nowych klientów. Planujemy więc modernizacje i inwestycje. W najbliższym czasie chcemy zakupić linię do kucia różnego rodzaju śrub z łbem oraz linię do obróbki cieplnej, będziemy też modernizować linię malarską.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Jest wiele aspektów, z których jesteśmy dumni. Ale na podkreślenie zasługują dwa najważniejsze: że jesteśmy preferowanym pracodawcą oraz dostawcą premium. Sporo osób chce u nas pracować. Obecni pracownicy wyrażają pozytywne opinie o pracy u nas, co wynika chociażby z przeprowadzanych co dwa lata badań satysfakcji pracujących u nas osób. Pracownicy wysoko cenią panującą atmosferą, profesjonalne podejście do pracy i możliwości rozwoju. Mamy wartości, zgodnie z którymi postępujemy i które już od tak wielu lat przyświecają nam w naszej pracy: szacunek dla każdego człowieka, dodawanie wartości dla klienta, praca zespołowa oraz zapał, aby stawać się lepszymi. Ponadto już od wielu lat nasi klienci dają nam bardzo wysokie oceny. A to cieszy, gdy firmy takie jak Scania, Volvo, MAN, Daimler czy VW są zadowoleni ze współpracy z nami. To przekłada się na długotrwałe i partnerskie relacje biznesowe z klientami i dostawcami.

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Wszyscy nasi klienci są równie ważni, każdego traktujemy z taką samą atencją i według bardzo wysokich, motoryzacyjnych standardów. Pod względem obrotów i wielkości sprzedaży naszymi największymi klientami są: Volvo Truck, Renault Trucks, Scania, BPW, MAN, Daimler i VW. Także nasi mniejsi partnerzy oraz ci, z którymi dopiero zaczynamy współpracę są traktowani jako profesjonalni, bardzo ważni klienci, którym gwarantujemy wyroby najwyższej jakości oraz doskonałą obsługę na każdym etapie kontaktu z klientem, od rozmów techniczno-handlowych aż po wysyłkę gotowych produktów.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Już od wielu lat angażujemy się w działalność społeczną, przeznaczając nie tylko środki finansowe na różnego rodzaju akcje sportowe, społeczne i kulturalne, ale także poświęcając nasz czas i angażując innych do pomocy. Rozpatrujemy wnioski od naszych pracowników, którzy widząc jakąś potrzebę i czując chęć pomocy innym zgłaszają się do nas, byśmy i my włączyli się i wspierali wybraną organizację. Jesteśmy miejscem, gdzie realizujemy biznes odpowiedzialnie, również pod względem etycznym, dostrzegamy nie tylko klientów, ale i lokalną społeczność i chętnie włączamy się w różne akcje charytatywne. Ostatnio na balu jubileuszowym dla pracowników zorganizowaliśmy aukcję, na której licytowane były nietypowe aktywności np. wspólny trening na ringu bokserskim, przejażdżka motokrosem, trening triathlonowy. Wszystkie te aktywności na co dzień wykonują nasi pracownicy. Zebrane pieniądze przekazaliśmy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród podmiotów, które wsparliśmy ostatnio można wymienić m.in. Międzyszkolny Klub Sportowy Włókniarz, Toruńską Akademię Futsalu, Przedszkole Samorządowe w Osieku, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie OSP w Firlusie czy Stowarzyszenie Run To Run. Od 2010 roku jesteśmy członkiem inicjatywy Global Compact Organizacji Narodów Zjednoczonych, zrzeszającej firmy, które świadomie przestrzegają zasad etycznych.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Jesteśmy laureatami wielu nagród i wyróżnień, m.in. „ Pracodawca Fair Play”, otrzymaliśmy złoty medal „Quality International” oraz znaleźliśmy się w rankingu „Gazele Biznesu”. W II połowie 2016 roku zgłosiliśmy się do konkursu organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy pt. „Pracodawca –organizator pracy bezpiecznej” w kategorii zakładów od 51 do 250 pracowników. Otrzymaliśmy wówczas II nagrodę, co potwierdza, że nasz zakład stwarza bezpieczne miejsce pracy i utrzymuje wysokie standardy. Zespół naszych pracowników zdobył w 2017 roku II Nagrodę w 52. Konkursie „Przegląd osiągnięć technicznych Torunia”. Nagroda przyznana została przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT za pracę pt. „Gientec – giętarka do strzemion”. Wierzymy, że dzięki naszej pracowitości i zaangażowaniu, tych nagród i wyróżnień z roku na rok będzie coraz więcej.