Szerokie zastosowanie siłowników pneumatycznych

Share

hydraulic-101551 960 720

Przeciętny człowiek może nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo pomocne mu są urządzenia zwane siłownikami. Często niewielkie i niepozorne, są licznie obecne w przemyśle, ale też i w najbliższym otoczeniu człowieka. Jedynie może osoby o technicznym wykształceniu zdają sobie sprawę, jak często wyręczają one człowieka zarówno w pracy, jak i poza nią.

Typy siłowników pneumatycznych
Siłowniki dzielone są na trzy główne rodzaje, nie licząc mieszanych: hydrauliczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Siłowniki pneumatyczne, choć są proste w budowie i pod względem zasady działania, mają powszechne zastosowanie. Są ponadto stale unowocześniane, dzięki czemu wciąż są używane do różnych celów.

Wśród siłowników pneumatycznych można rozróżnić wiele rodzajów, a te z kolei dzielimy np. rodzaju ruchu roboczego (wyróżniamy trzy główne rodzaje: liniowe, krzywoliniowe oraz kątowe), rodzaju użytego elementu roboczego (np. mieszkowe, tłokowe, membranowe) oraz występowania tłoczyska (jedne je posiadają, drugie nie).

Zalety siłowników pneumatycznych
Siłowniki pneumatyczne mają bardzo rozległe zastosowanie i są używane są w niemalże wszystkich branżach przemysłu. Wprawiają w ruch urządzenia, których nie może wprawić siłą własnych mięśni człowiek, ale przede wszystkim wprawiają w ruch maszyny, które wymagają np. jednostajnego i regularnego ruchu.

Zaletą siłowników pneumatycznych jest to, że są stosunkowo proste w budowie i obsłudze. Czynnik napędzający, czyli sprężone powietrze, jest łatwo dostępny w każdym miejscu. Stąd ich zastosowanie tam, gdzie nie można użyć siłowników elektrycznych ze względu na brak doprowadzonej energii elektrycznej. Inna zaleta to możliwe ekstremalne warunki pracy, zarówno bardzo niskie, jak i bardzo wysokie temperatury. Ważne zalety to także bezpieczeństwo. Są one neutralne dla środowiska i bezpieczne dla obsługi.

Do zalet siłowników pneumatycznych należy też to, że mogą być w wykonane na indywidualne zamówienie według wymagań zleceniodawcy. W Polsce działa wiele firm, które oferują szeroką gamę takich siłowników różnego przeznaczenia, co powoduje, że rzadko kiedy występują problemy z ich nabyciem.

Zastosowanie silników pneumatycznych
Najczęściej siłowniki pneumatyczne spotykane są na halach produkcyjnych we wszelkich branżach przemysłu. Mają m.in. szerokie zastosowanie na liniach produkcyjnych, w prasach, na liniach do pakowania gotowych produktów.

Są także zastosowane w urządzeniach używanych poza zakładami pracy, np. przez służby ratunkowe, w takich sprzętach jak przecinaki czy rozwieraki, w samochodach do otwierania drzwi, a w samochodach ciężarowych do podnoszenia i opuszczania platform wyładunkowych. Stosowane są też m.in w automatycznie zamykanych bramach wjazdowych.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez OBREiUP Pneumatyka