magazine top

Patron Investments Sp. z o.o. to polska firma specjalizująca się w produkcji urządzeń filtrowentylacyjnych. Przedsiębiorstwo dostarcza kompleksowe rozwiązania dla problemów związanych z zanieczyszczeniami powietrza powstających w wyniku procesów produkcyjnych. Spółka oferuje profesjonalne instalacje filtrowentylacyjne dla wszystkich sektorów przemysłu. Patron Investments projektuje, wykonuje, a następnie dostarcza i montuje wielostanowiskowe systemy odciągowe. Siłą firmy jest doświadczenie w produkcji elektrofiltrów oraz filtrów blokowych zdobywane od 1989 roku oraz ogromna wiedza i praktyka wyniesiona z setek realizacji. Przedsiębiorstwo posiada wysoko wykwalifikowaną załogę oraz stale modernizowane zaplecze produkcyjne.

Specjalnie dla BusinessPL o drodze do sukcesu, oferowanych produktach, największych atutach firmy oraz planach na przyszłość opowiada Jakub Rydz – Prezes Zarządu Patron Investments Sp. z o.o.

Patron Investments jest firmą specjalizującą się w produkcji i instalacji nowoczesnych systemów filtrowentylacji. Czy mógłby Pan opowiedzieć o początkach firmy i najważniejszych etapach rozwoju przedsiębiorstwa?

Początki spółki Patron sięgają 1989 roku, kiedy to firma rozpoczęła produkcję elektrofiltrów oraz filtrów blokowych. Pierwotna siedziba spółki mieściła się na ulicy Długiej we Wrocławiu, w nieistniejącej już bazie transportowej. Pierwszymi założycielami firmy byli koledzy ze studiów, absolwenci Politechniki Wrocławskiej, którzy jako inżynierowie mieli wiedzę na temat metod projektowania urządzeń, a także poznali właściwości i zasady doboru procesów technologicznych. Zdobyte umiejętności szybko przerodziły się w chęć stworzenia czegoś własnego - firmy bazującej na zaangażowanym zespole, ambicjach, pomysłach oraz z niezależnością, jakiej nie daje etat. W początkowej fazie przedsiębiorstwo zatrudniało kilka osób, zaś w miarę upływu czasu rozwinął się dział produkcyjny z zapleczem konstrukcyjnym, dział handlowy oraz ekipa serwisowo-instalacyjna. Kolejne lata to rozwój firmy, inwestycje, czasem też potknięcia, z których wyciągaliśmy wnioski na przyszłość. Obecny profil działalności został wypracowany na przestrzeni ponad 30 lat. Na dzień dzisiejszy siedziba firmy mieści się na terenie parku przemysłowego w podwrocławskim Rzeplinie, co dzięki bliskości autostrady A4 gwarantuje idealne warunki logistyczne.

Patron Investments jest firmą z ponad 30 letnią tradycją, która zajmuje się szeroko pojętą tematyką oczyszczania powietrza w zakładach produkcyjnych. Czy mógłby Pan omówić szczegółowo ofertę przedsiębiorstwa?

Działalność produkcyjna w dużym stopniu wiąże się z emisją zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na środowisko i zdrowie pracowników, a także mają ujemne oddziaływanie na procesy technologiczne. Patron Investments wychodzi naprzeciw tym trudnościom mając w swojej ofercie projektowanie wraz z modernizacją linii technologicznych, prace badawczo - rozwojowe oraz stały monitoring, dzięki czemu dostarczamy naszym klientom rozwiązania dostosowane do ich potrzeb oraz możliwości finansowych. W naszej ofercie znajdują się m.in. filtry blokowe FB w różnych wersjach wydajnościowych – od 1000 do 50 000 m3/h z wkładami patronowymi dobieranymi do indywidualnych potrzeb. Kolejną grupą produktów są elektrofiltry charakteryzujące się bardzo wysoką skutecznością oczyszczania powietrza, potwierdzoną wynikami badań Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Ponadto sporządzamy systemy odpylania z montażem instalacji rurowej oraz systemy automatyki sterującej.

Do których branż w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

Oferujemy profesjonalne instalacje filtracji i odpylania dla wszystkich sektorów przemysłu, w szczególności dla branż: metalowej, gumowej, energetycznej, ceramicznej, spożywczej, farmaceutycznej, samochodowej oraz tworzyw sztucznych. Głównymi odbiorcami są huty, odlewnie, spawalnie, szlifiernie, sektor automotive. Znaczna część urządzeń przygotowywana jest na specjalne zamówienie. Wynika to z faktu, iż standardowe rozwiązania zwykle się nie sprawdzają i konieczne jest dostosowanie urządzeń do potrzeb odbiorców. Około 90% realizowanej sprzedaży to rozwiązania na zamówienie klienta.

Firma Patron Investments stawia na autorskie pomysły, które wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne. Czy mógłby Pan opowiedzieć o możliwościach projektowych i konstrukcyjnych przedsiębiorstwa?

Badanie i rozwój to ważna część działalności naszej spółki. Dział konstrukcyjno-wdrożeniowy opracowuje metody automatyzacji oraz diagnostyki naszych urządzeń. Z roku na rok staramy się zwiększać swoją innowacyjność, aby oferowane przez nas rozwiązania, usługi i procesy miały wymiar praktyczny. Aktualnie jesteśmy w trakcie m.in. wdrażania cyfrowego procesu zbierania informacji o awariach oraz stałego monitorowania pracy urządzeń takich jak: temperatura pracy silnika oraz stan zapylenia medium filtracyjnego.

Jak przebiega proces wykonania systemów oczyszczania powietrza w danym zakładzie pracy?

Skuteczna filtracja hali produkcyjnej to przede wszystkim instalacja prawidłowo odprowadzająca zanieczyszczone powietrze z miejsca emisji, ograniczająca jego rozprzestrzenianie się i jednocześnie zapewniająca dopływ odpowiednio oczyszczonego i uzdatnionego powietrza na potrzeby pracowników. Aby wszystkie te czynniki zostały spełnione w pierwszej kolejności zajmujemy się projektem systemu z uwzględnieniem potrzeb oraz stanu faktycznego danego przedsiębiorstwa. Wiąże się to z zebraniem szczegółowych danych od klienta, takich jak: źródło powstawania zanieczyszczeń, technologia wytwarzania i wykorzystywania surowców, oszacowanie i klasyfikacja problemów. Projektant ma za zadanie stworzyć instalację wspomagającą proces produkcyjny, w której kluczowym punktem jest obliczenie wymaganego strumienia powietrza usuwanego i dopuszczalnego stężenia powietrza nawiewanego. Ponadto ważnym elementem jest odpowiednie umiejscowienie nawiewników i wywiewników w pomieszczeniu oraz dobór urządzeń filtracyjnych. W wyniku opisanych działań otrzymujemy produkt/instalację obniżającą ilość zanieczyszczeń w powietrzu, co prowadzi do efektywniejszej pracy urządzeń, zmniejsza osadzanie cząstek z zapylonego środowiska (mgła olejowa, dymy spawalnicze, aerozole, pyły przesypowe), poprawia komfort oraz warunki pracy. Każdy projekt wykonany na hali produkcyjnej jest unikatowy, ponieważ wymaga nieszablonowej analizy oraz podejścia do problemu.

Czy mógłby Pan przytoczyć przykład najambitniejszej realizacji?

Za najambitniejszą realizację uważam wykonanie urządzenia typu PEFO S/O do separacji mgły olejowej i emulsyjnej dla kanadyjskiej firmy zajmującej się badaniami NDT. Działamy głównie na rynku polskim i europejskim, więc zaprojektowanie odpowiedniego urządzenia, bez możliwości rzeczywistej weryfikacji miejsca realizacji było dla nas wyzwaniem, z którym jednak skutecznie sobie poradziliśmy.

Co wyróżnia firmę Patron Investments spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Wiedza oraz praktyka wyniesiona z setek realizacji daje przewagę i siłę przedsiębiorstwa Patron Investements. Po ponad 30 latach działalności wciąż stawiamy na innowacyjne rozwiązania, zaś przestrzeganie norm jakościowych stawiamy sobie na pierwszym miejscu. Nasza konkurencyjność oparta jest na dostosowaniu oferty do potrzeb klienta – projektujemy instalacje pod inwestycje w oparciu o parametry, wymogi techniczne oraz indywidualne potrzeby. Dobieramy urządzenia na podstawie najkorzystniejszych czynników (odpowiednie komponenty, systemy zabezpieczeń, układy sterowania i osprzęty). Przygotowujemy kompleksową dokumentację techniczną, prowadzimy nadzór nad realizacjami, oferujemy usługi profesjonalnego zespołu inżynierów, technologów i automatyków. Zapewniamy terminowy zespół montażowy oraz serwis i gwarancję. Dużą uwagę koncentrujemy na jakości, estetyce i trwałości produkowanych przez nas urządzeń, a także wdrażaniu nowatorskich rozwiązań. Wyróżniają nas produkty o wysokiej skuteczności filtrowentylacyjnej, przyjazne środowisku, o rzetelnych parametrach technicznych, a także efektywne energetycznie. Nasze automaty odznaczają się wyższą wytrzymałością niż te konkurencyjnych firm. Ponadto posiadamy zakład produkcyjny wyposażony w nowoczesne maszyny i urządzenia.

Implementowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych to istotne źródło przewagi nad konkurencją. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym przedsiębiorstwa oraz ostatnich inwestycjach?

Nieustannie inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę, zaawansowane technologie oraz podnoszenie kwalifikacji pracowniczych. Kładziemy nacisk na konkurencyjność oraz dalszy rozwój – wszystkie rozwiązania techniczne są autorskim dziełem zespołu konstruktorów, zaś produkcja odbywa się w zakładzie wytwórczym będącym pod stałą kontrolą.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy mógłby pan opowiedzieć o kadrze specjalistów Patron Investments?

Spółka zatrudnia obecnie kilkudziesięciu pracowników w pełnym wymiarze pracy. Nasi pracownicy to wykwalifikowani specjaliści posiadający dużą wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Są wśród nas eksperci z zakresu zarządzania oraz inżynierii. Ponadto bazujemy na wieloletnim doświadczeniu naszej załogi produkcyjnej. Fluktuacja kadrowa jest na stałym poziomie, pracownicy wiążą się z przedsiębiorstwem na wiele lat, co z pewnością ma związek z satysfakcją z wykonywanej pracy oraz przyjazną atmosferą panującą w firmie. Ponadto stale inwestujemy w rozwój naszej kadry wysyłając pracowników na cykliczne szkolenia, co efektywnie wpływa na ich potencjał zawodowy.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Dbałość oraz budowanie trwałych i skutecznych relacji z naszymi dostawcami stawiamy sobie jako jedną z głównych wartości w naszej firmie. Zaangażowanie i wzajemny szacunek owocuje trwałymi relacjami biznesowymi. Współpracujemy z licznymi dostawcami krajowymi oraz zagranicznymi, zaś zamawiane produkty i komponenty zawsze pochodzą od uznanych marek prezentujących wysoki poziom techniczny i jakościowy.

Jak przedstawiają się plany firmy na najbliższe miesiące, lata? Jakie wyznaczyliście sobie cele?

Przyszłość w naszych oczach to plany na rozbudowę energooszczędnej hali produkcyjnej, zautomatyzowaną malarnię oraz zrobotyzowane automaty spawalnicze. Postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania Klientów wpływają na rozwój spółki, dzięki czemu staramy się utrzymywać świadczone usługi na najwyższym poziomie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble