Bonduelle - Kult warzywa

Share

Bonduelle Polska SA to dynamicznie rozwijająca się filia Grupy Bonduelle, będącej obecnie liderem na rynku warzyw przetworzonych. Grupa prowadzi swoją działalność w 40 zakładach przemysłowych zlokalizowanych na całym świecie a marka Bonduelle obecna jest w 80 krajach. Koncentrując się na produkcji trzech grup warzyw (konserwowych, mrożonych i świeżych), Bonduelle nieustannie poszerza gamę produktów i wprowadza innowacyjne rozwiązania, co jest możliwe dzięki dogłębnej wiedzy z zakresu przetwarzania warzyw.  

Bonduelle na świecie i w Polsce

Początki firmy Bonduelle sięgają XIX wieku, gdy Louis Bonduelle podjął we Francji działalność w sektorze rolno-spożywczym. Firma zaczęła szybo się rozwijać w zakresie produkcji warzyw, początkowo konserwowych, następnie mrożonych, i w końcu, w latach 90., świeżych, gotowych do spożycia. Obecnie Bonduelle specjalizuje się w warzywach pod każdą postacią, niezależnie od technologii. W latach 60. firma Bonduelle dokonała ekspansji na rynki zagraniczne, czego rezultatem jest jej dzisiejsza obecność w ponad 80 krajach. Od lipca 1992 firma prowadzi działalność w Polsce. Przełomowym momentem było przejęcie i modernizacja fabryki w Gniewkowie pod Toruniem w 1994 roku. Wykorzystując polski surowiec i współpracując z polskimi rolnikami, produkowanych jest tam rocznie już 40 000 ton warzyw mrożonych oraz apertyzowanych (w puszkach). Spółka odniosła w Polsce ogromny sukces, gdyż w przeciągu kilkunastu lat działalności na rynku polskim Bonduelle Polska stała się niekwestionowanym liderem w branży konserw warzywnych z 40% udziałem w rynku oraz liderem na rynku warzyw przetworzonych HORECA. Ważnym momentem w kontekście rozwoju Bonduelle Polska było wejście spółki na giełdę francuską w 2005 roku oraz niedawne przejęcie przez Grupę Bonduelle firmy France Champignion, która posiada 6 fabryk na terenie całej Europy. Dla Bonduelle Polska wiąże się to z przejęciem polskiego oddziału tej firmy – Interchamps, wraz z jego fabryką w Ruchocicach.

„Przebojowe” warzywa

Warzywa Bonduelle dostępne są zarówno w sprzedaży detalicznej jak i w sektorze HORECA, co pozwala zbudować firmie ogromną świadomość marki wśród konsumentów. W Polsce jej popularność wynika m.in. z powszechnej dostępności oraz obecności w mediach. Konsumenci doskonale pamiętają pierwszy, wyemitowany w 1996 roku spot telewizyjny „Przebojowe warzywa Bonduelle”, gdzie wykorzystany został przebój z kultowej „Deszczowej piosenki”. Jeśli chodzi o warzywa produkowane w Polsce, dumą gniewkowskiego zakładu jest groszek konserwowy i mrożony, brokuły i cukinia, a także fasole suche. Sztandarowymi produktami Boduelle są też kukurydza konserwowa, groszek konserwowy czy mixy warzywne. Do osiągnięć firmy w Polsce należy też wprowadzenie na krajowy rynek brokuła i jego spopularyzowanie wśród polskich konsumentów. Koncern przekazał polskim agronomom sprawdzoną technologię upraw i produkcji tego warzywa, które szybko na stałe zagościło na polskich stołach. Jest to obecnie produkty numer jeden pod względem sprzedaży, a sprzedawany jest jak mrożonka w formie „Różyczek Brokuła”, ale też jako składnik „Mieszanki Królewskiej”. Warto również wspomnieć, że brokuły Bonduelle uprawiane są w Polsce. Największy wpływ na popularność produktów Bonduelle ma oczywiście ich jakość, ale także umiejętność podążania przez firmę za trendami konsumenckimi. W sektorze mrożonek widać wyraźną tendencję wzrostu zainteresowania daniami na patelnię, gdyż konsumenci cenią sobie krótki czas przygotowania potraw. Firma wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu wprowadzając 4 nowe dania, dwie zupy i dwa dania gotowe na patelnię, które wchodzą do sklepów w maju. Zupa z młodych jarzyn i zupa brokułowa oraz danie na patelnię z ziemniakami i danie na patelnię z brokułami to łatwy przepis na smaczny i zdrowy obiad, który można przygotować w kilkanaście minut. Bonduelle na nowo rozpoczyna też sprzedaż mrożonego Kalafiora. Dodatkowo, wszystkie mrożonki pojawią się w nowej, odmienionej szacie graficznej. Rok 2010 jest zdecydowanie rokiem innowacji – niedawno w sklepach pojawiły się dwa nowe produkty w puszkach: Kukurydza Złocista z Oliwkami i Kukurydza Złocista z Suszonymi Pomidorami. Oba nowatorskie miksy kuszą chrupiącą kukurydzą bez dodatku cukru, której towarzyszą smakowite suszone pomidory i delikatne zielone i czarne oliwki, skąpane w aromatycznej zalewie z oliwy z oliwek z natką pietruszki. Nowe mieszanki to dla konsumenta pole do kulinarnych eksperymentów: od tych prostych, codziennych, do bardziej wyrafinowanych, wieloskładnikowych kompozycji. Bonduelle to firma, która stawia na rozwój, a co za tym idzie, stale eksperymentuje rozszerzając gamę produktów o coraz to nowe propozycje.

Kontrola jakości

Na zaufanie klientów ma wpływ przede wszystkim wysoka jakość oferowanych produktów. Nic więc dziwnego, że Bonduelle poświęca wiele uwagi zagadnieniu kontroli jakości i czuwa nad tym, aby procesy produkcji, przetwarzania i pakowania warzyw były w najwyższym stopniu zgodne z obowiązującymi normami europejskimi oraz krajowymi. Słowem kluczem w kontroli jakości jest „traçabilité’ (od francuskiego tracer= śledzić), gdyż nadzór nad jakością warzywa odbywa się na każdym etapie produkcji, zaczynając już od nasiona. W ramach współpracy z rolnikami z okolic Gniewkowa, specjaliści Bonduelle nadzorują pola uprawne określając rodzaj nasion i odmianę warzyw, środki upraw, a także kontrolują stan upraw i terminy zbiorów. Taka procedura pozwala mieć pewność, że warzywa pochodzą z pewnego źródła i nie ma tam miejsca na przypadek. Następnie w laboratoriach przeprowadzane są analizy bakteriologiczne i chemiczne, które pozwalają zagwarantować najwyższej jakości wartości smakowe i odżywcze oraz bezpieczeństwo produktu. Ponadto, Bonduelle zleca testy konsumenckie aby sprawdzić, czy są zgodne z oczekiwaniami konsumentów. Fabryki Bonduelle działają zgodnie z normą ISO 9002, co zaowocowało stworzeniem kartą dostawcy. Jest ona przewodnikiem dla rolników, a także przedłużeniem certyfikacji ISO 9002 fabryk. Co więcej, firma stawia na rozwój i innowacje – współfinansuje i realizuje inwestycje techniczne na szeroką skalę, co ma na celu uzyskanie surowca najwyższej jakości.

Zrównoważony rozwój

Strategia Bonduelle w Polsce, jak i na całym świecie, polega na prowadzeniu polityki w zakresie takich zagadnień jak: długofalowość, wzrost, bezpieczeństwo żywieniowe, ochrona środowiska, rentowność, polityka marki, innowacja, polityka agro-przemysłowa, międzynarodowość i rozwój osobisty. Niezwykle ważnym elementem tej strategii jest ekologia. Bonduelle działa zgodnie z zasadami poszanowania środowiska, co wymaga od firmy prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju. Dotyczy on produkcji rolnej, siły roboczej, jakości i odżywania, zasobów naturalnych i transportu. Jeśli chodzi o produkcję rolną, firma angażuje oddziały agronomiczne w postępowanie zmierzające do zmniejszania używania nawozów i produktów fitosanitarnych. W celu ochrony warzyw przed pasożytami umacniane są strategie obserwacji szkodników poprzez sieci kontroli odpowiednie dla każdego warzywa. W zakresie polityki kadrowej Grupa Bonduelle stara się być atrakcyjnym miejscem pracy i zoptymalizować jej warunki dla swoich 8400 pracowników (z czego 250 zatrudnionych jest w Polsce). W tym celu w 2008 roku firma przeprowadziła ankietę badającą klimat w pracy. Bonduelle dostrzega też korzyści wypływające ze zróżnicowania w pracy, co skłoniło Grupę do podpisania porozumienia z Fundacją „Handipol” o zatrudnieniu 5% osób niepełnosprawnych w zakładach we Francji, co stanowi ok. 50 pracowników. Celem tej inicjatywy jest zmiana spojrzenia na osoby niepełnosprawne oraz zaangażowanie pracowników w długofalową akcję. Bonduelle zwraca szczególną uwagę nie tylko na kontrolę jakości, ale także promowanie zdrowego stylu życia, gdyż istotnym elementem filozofii firmy jest troska o zdrowe odżywianie i wartości odżywcze produktów. Firma pragnie, by jej warzywa były kojarzone z tym, co zdrowe, naturalne i niemodyfikowane genetycznie, dlatego też stara się edukować konsumenta umieszczając informacje o składnikach odżywczych i wskaźnikach GDA na opakowaniach. Ponadto, w 2004 powstała Fundacja Louis Bonduelle, która działa także w Polsce i ma na celu popularyzację zdrowego odżywiania i walkę z otyłością u dzieci. Poszanowanie dla środowiska naturalnego przejawia się także w ograniczaniu zużycia wody i energii oraz upraszczaniu opakowań. Bonduelle stara się również ograniczyć transport pomiędzy zakładami oraz wdrażać trwałe rozwiązania w celu zmniejszenia uwalniania gazów cieplarnianych podczas transportu warzyw.

Wśród ludzi

Bonduelle zapracował w Polsce na miano silnej marki, co napawa kierownictwo wyjątkową dumą. Według badań świadomości marki przeprowadzonych przez PBS DGA w marcu 2010, świadomość wspomagana marki wyniosła aż 89%, świadomość spontaniczna sięgnęła 59%, natomiast 41% wymieniła markę w badaniu „top of mind”, co jest świetnym wynikiem na tle konkurencji. Bonduelle jest rozpoznawalna nie tylko dzięki obecności w mediach. W 2010 roku Bonduelle wspierał XVII Finał Wielkiej Orkierstry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, podczas którego pracownicy gotowali zupę w garnku o pojemności 6,5 tys. litrów z warzyw produkowanych przez koncern. Całość została rozdana przechodniom oraz uczestnikom koncertu. W marcu 2010, firma zaangażowała się w organizację regionalnego konkursu dla szkół gastronomicznych województwa mazowieckiego w centrum szkoleniowym Dora Metal. Ufundowała wtedy upominki dla uczestników oraz warzywa. Ponadto, co roku 14 lipca w Narodowe Święto Francji, firma Bonduelle jest fundatorem warzyw na imprezy organizowane przez Ambasadę Francuską. Dodatkowo, angażuje się w uczestnictwo w festynach, a wraz z Fundacją Promocji Zdrowia parokrotnie organizowała gotowanie w plenerze w Warszawie. Poprzez stałą obecność wśród ludzi Bonduelle chce nas uświadomić, że zdrowe odżywianie jest koniecznością, aby być zdrowym i czerpać zadowolenie z życia. 