Grados - Słodki biznes

Share

grados1Rozpoczynając działalność 17 lat temu, Grados stał się ekspertem w zakresie przetwarzanej żywności, specjalizującym się w owocowych i nieowocowych słodkich półproduktach, stosowanych w rzemiośle piekarsko-cukierniczym, w przemyśle cukierniczym oraz przez producentów lodów. Dzięki ścisłej współpracy ze swoimi klientami Grados jest w stanie sprostać wszystkim ich wymaganiom, zarówno w zakresie jakości produktu, jak i jego bezpieczeństwa zdrowotnego. To właśnie wysoka jakość, potwierdzona certyfikatem ISO 22000:2005, sprawia, że marka Grados jest szeroko rozpoznawalna i kojarzona z „cukiernictwem doskonałym.” Firma dostarcza dziś swoje wyroby do różnych krajów Unii Europejskiej oraz na rynki wschodnioeuropejskie.  

Profil firmy

Mieszczący się w Aleksandrowie Kujawskim Grados, jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której początki sięgają 1993 roku, kiedy to Mieczysław Gradowski i Krzysztof Wojciechowski zdecydowali się na wspólny biznes zakupując zakład produkcyjny należący do likwidowanej spółdzielni i przejmując jej załogę. Współwłaściciele nie przewidzieli, że w tak krótkim czasie ich firma stanie się uznanym i wysoce cenionym producentem komponentów dla cukiernictwa. Na początku spółka nie miała ściśle sprecyzowanego profilu produkcji, dlatego też wytwarzano np. ogórki konserwowe, sałatki warzywne czy dżemy w słoikach. Z powodu braku profesjonalnych maszyn, większość prac musiała być wykonywana ręcznie. Jednak z czasem Grados zdołał pozyskać technologicznie zaawansowany sprzęt oraz zawęził obszar produkcji, dostosowując ją do szeroko pojmowanej branży cukierniczej. Na dodatek zmienił się profil odbiorcy produkowanej żywności, gdyż zrezygnowano z klienta detalicznego, a aktywność handlowa firmy została ukierunkowana na zaopatrzenie hurtowe oraz zakłady przemysłowe. W 2000 roku profil spółki był już mniej więcej ukształtowany, co pomogło jej wzmocnić pozycję rynkową i zdobyć zaufanie klientów w kraju i za granicą.

Sztandarowe produkty

Firma może zaoferować szeroki wachlarz owocowych i nieowocowych półproduktów stosowanych w przemyśle cukierniczym, piekarskim i przez producentów lodów. Używając tylko najlepszych surowców, Grados jest w stanie zapewnić naturalny smak i wygląd produktów. Do sztandarowych kategorii produktowych zaliczyć można jabłko dekoracyjne, prażone owoce z cząstkami owoców, nadzienia, które zawierają 70% owoców („siedemdziesiątki”), gotowe do użycia „multikremy”, owoce w żelu, galaretki, owocowe lub nieowocowe skoncentrowane pasty do lodów i kremów “Torrini”, które stały się jednym z największych hitów rynkowych. Ponieważ Grados pragnie być postrzegany w swojej branży jako firma postępowa, oferta regularnie się poszerza i wprowadzane są innowacyjne produkty. Na przykład, to właśnie w Grados światło dzienne ujrzała grupa termostabilnych owoców prażonych, która daje cukiernikom szerokie możliwości ich zastosowania. Ponieważ produkty te posiadają właściwości pozwalające na poddanie ich obróbce termicznej w temperaturze 230°C, zachowują swój kolor, smak i kształt podczas ich zapiekania. Ponadto, owoce prażone mogą być użyte na wierzchu ciasta lub jako nadzienie. W 2008 roku Grados wprowadził na rynek nadzienia owocowe „siedemdziesiątki”, które mają niską zawartość cukru i aż 70% zawartość owoców, oraz „multikremy”, które doskonale nadają się jako nadzienie do pączków, drożdżówek, ciast francuskich, a także ciast biszkoptowych czy tortów. Multikremy dostępne są zarówno w owocowych, jak i nieowocowych smakach, takich jak: czekoladowy, toffi, ajerkoniak, czy waniliowy. W 2009 roku kolejna innowacyjna grupa produktowa dołączyła do oferty firmy. Tym razem były to jabłka dekoracyjne – ósemka, plastry i kostka, służące jako dekoracja do ciast, deserów, naleśników, gofrów, lodów i kremów cukierniczych dodatkowo posiadają walory termostabilne. Produkowane są z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a ich kształt pozwala cukiernikom na stworzenie niezwykle efektownych i opłacalnych produktów. Wszystko to sprawia, że owoce dekoracyjne staną się niebawem wizytówką firmy Grados.

Źródła sukcesu

Głównego źródła sukcesu firmy Grados można upatrywać w wysokiej jakości produktów, które stale są ulepszane dzięki ponad 17-letniemu doświadczeniu. Sukces ten jest jednak uwarunkowany także filozofią firmy, w myśl której produkty Grados muszą być niezawodne, zaawansowane technologicznie, bezpieczne, wygodne w użyciu, oraz zaoszczędzać czas (co przekłada się na ich opłacalność) i wyróżniać się na rynku. Natomiast personel musi być profesjonalny, pomocny oraz zorientowany na potrzeby klienta. Grados sprzedaje swoje produkty za pośrednictwem hurtowni lub bezpośrednio do zakładów rzemieślniczych i przemysłowych. Oprócz zdolności monitorowania rynku, jednym z kluczowych czynników determinujących sukces rynkowy jest długofalowa współpraca z klientami – zarówno dystrybutorami, jak i odbiorcami, tj. zakładami przemysłowymi z branży cukierniczej, mleczarskiej i lodziarskiej. Dzięki tej współpracy Grados nauczył się wsłuchiwać w potrzeby klientów i spełniać ich oczekiwania. Wśród klientów przemysłowych znajdują się liderzy biznesu cukierniczego, tacy jak Kraft czy Kuchenmeister. Aby pielęgnować pozytywne relacje z najbardziej wymagającymi klientami, Grados nadal poszerza technologiczny know-how i inwestuje w linie technologiczne, w tym linie unikatowe, a także infrastrukturę i kadry. Firma rozwija także sieć przedstawicieli terenowych, których zadaniem jest docieranie do klienta finalnego. Wszyscy pracownicy stanowią zgrany zespół wykwalifikowanych ludzi, którzy są oddani swojej pracy i gotowi na sprostanie wyzwaniom, co jest niezbędne dla rozwoju firmy. Stałe podnoszenie poprzeczki w rezultacie się opłaca, gdyż Grados wyróżnia się na rynku jako marka nowoczesna i innowacyjna.

Polityka Jakości

Aby zaspokoić potrzeby klientów w możliwie jak najlepszy sposób oraz efektywnie zarządzać firmą, zarząd spółki Grados podjął decyzję o wdrożeniu Systemu Zarządzania Jakością zgodną z wymaganiami normy ISO 9001. System ten został zintegrowany z Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności ISO 22000. Grados był jedną z pierwszych firm, które otrzymały certyfikat ISO 22000:2005, co miało miejsce w 2007 roku. Zintegrowany system zarządzania jakością w firmie Grados obejmuje produkcję słodkich półproduktów dla rzemiosła i przemysłu cukierniczego, piekarskiego i lodziarskiego. Jeśli chodzi o system zarządzania bezpieczeństwem żywności, obejmuje on etapy od przyjęcia surowców i materiałów pomocniczych do zakładu do momentu wydania wyrobów gotowych z magazynu. Jednym z głównych mierników skuteczności systemu jest poziom zadowolenia klienta. Ponadto, Grados wprowadził system HACCP, co dodatkowo świadczy o najwyższej klasie produktów firmy i ma na celu dostosowywanie się do standardów Unii Europejskiej oraz samych klientów.

Osiągnięcia

Skoro satysfakcja klienta jest traktowana jako najwyższy priorytet firmy, osiągnięcie tego celu jest najlepszą nagrodą dla spółki Grados. Jednak miarą sukcesu są również bardziej namacalne środki, mianowicie nagrody i wyróżnienia przyznawane firmie w dowód uznania za jej zasługi i starania. Do największych osiągnięć zaliczyć można:

2000 r. – wyróżnienie w konkursie „Mercurius Gedanensis” na targach Polfood w Gdańsku za zestaw owoców prażonych (ananas, brzoskwinia, truskawka);
2002 r. – złoty medal za nadzienie Advocat na targach Interpiek – Polgastro w Bydgoszczy;
2002 r. – wyróżnienie na targach Baltpiek w Gdańsku za nadzienia cukierniczne o smakach: advocat, kokos, marcepan;
2003 r. – wyróżnienie na targach Interpiek – Polgastro w Bydgoszczy za owoce prażone z cząstkami owoców o różnych smakach;
2003 r. – nagroda „Róg obfitości” na wystawie „Krajowy produkt przyszłością Polski”;
2004 r. – wyróżnienie na targach Interpiek – Polgastro w Bydgoszczy za skoncentrowane pasty „TORRINI”
2004 r.– „Róg obfitości”;
2004 r. – „Gazela Biznesu” przyznana przez dziennik „Puls Biznesu”;
2005 r. – złoty medal na targach Interpiek – Polgastro w Bydgoszczy za żurawinę prażoną;
2005 r. – medal Stowarzyszenia Klubu Eksportera „Wybitny eksporter 2005”;
2006 r. – „Gazela Biznesu” dziennika „Puls Biznesu” dla najdynamiczniej rozwijających się firm;
2006 r. – 31. miejsce na liście „Tygrysiątka Biznesu” stworzonej przez tygodnik „Wprost”;
2007 r. – wyróżnienie w konkursie „Gepardy biznesu 2007”;
2008 r. – znak Superproduktu dla multikremu czekoladowego „Kukułka” i malinowego;
2009 r. – certyfikat rekomendacji Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP dla jabłka dekoracyjnego, jabłka prażonego Extra, multikremów i „siedemdziesiątek”.