magazine top

Będąc nieodłączną częścią kultury kraju, jedzenie może być jego swoistą dumą i wizytówką. Jeśli zatem zapragniesz poznać nieco polskiej kultury i skosztować smaku tradycyjnej polskiej kuchni,

sięgnij po produkty oferowane przez Virtu. Firma ta, obecna na polskim rynku od 1992 roku, specjalizuje się w produkcji dań gotowych do spożycia, zarówno świeżych, jak i mrożonych. Większość z nich jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji kulinarnej.

Etapy rozwoju


Firma funkcjonująca pod nazwą VIRTU Sp. j. B. Vetulani, D. Mikulska to lider wśród polskich producentów dań gotowych świeżych i mrożonych. Przedsiębiorstwo powstało w 1992 roku w Zawierciu jako mały rodzinny biznes „Wytwórnia Garmażeryjna Piotr Kotowicz”. Przez pierwsze 6 lat działalności zakład zatrudniał zaledwie kilkanaście osób, a siedziba firmy mieściła się w prywatnym domu właścicieli. W początkowym okresie działalności zaledwie kilka pomieszczeń służyło jako hala produkcyjna i magazyn. Pierwszymi odbiorcami produktów były głównie małe sklepy osiedlowe i hurtownie na terenie Śląska, a dostawy osobiście realizował właściciel firmy. W 1999 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Virtu. Niezwykle ważnym momentem, który przyczynił się do rozwoju firmy było rozpoczęcie współpracy z sieciami handlowymi, takimi jak Makro Cash and Carry, które okazały się partnerem strategicznym. W latach 1998-2000 do odbiorców Virtu dołączyły także Ahold, Tesco i Marcpol. Nagły wzrost zapotrzebowania na dania gotowe był powodem zwiększenia skali produkcji i dostosowania jej do potrzeb rynku. Również z tego powodu firma zdecydowała się na wzbogacanie oferty o nowe asortymenty. Kolejnym przełomowym momentem, który przeszedł do historii firmy był rok 1998, kiedy doszło do otwarcia nowej hali produkcyjnej obok domu właścicieli. W tym czasie firma Virtu zatrudniała już około 30 pracowników, ale sukcesywnie zwiększała zatrudnienie. Ponadto rozpoczęte zostały działania marketingowe mające na celu rozwój firmy. Liczne akcje promocyjne i degustacje zaowocowały rozwojem sprzedaży w całej Polsce. W 2003 roku firma Virtu zakupiła nowocześniejszą i większą halę produkcyjną, w której produkcja odbywa się do dnia dzisiejszego. Grono odbiorców stopniowo powiększało się o kolejne sieci handlowe, takie jak Geant, Carrefour, Real, Netto, Polomarket, Leclerc, Auchan, Billa, Selgros Cash and Carry, Jeronimo Martins, a także sieci hurtowe i punkty detaliczne oraz wojsko polskie. Przez wszystkie lata działalności firma pragnęła sprostać wymaganiom rynku, dlatego tez stale rozbudowywała i modernizowała zakład produkcyjny i powierzchnie magazynowe. Z drugiej strony, Virtu nie zapomina o inwestowaniu w technologicznie zaawansowane maszyny i urządzenia oraz systemy komputerowe. Ostatnie modernizacje przeprowadzane były z myślą o dostosowaniu zakładu do wymogów Unii Europejskiej. W 2006 roku firma otrzymała uprawnienie do handlu na terenie UE.

Tradycyjne dania polskie i nie tylko…


Od początkowych etapów działalności Virtu stara się sprostać potrzebom swoich klientów. Obecnie oferta firmy zawiera ponad 50 produktów, wśród których można znaleźć tradycyjne polskie potrawy, takie jak pierogi z mięsem, z kapustą i/lub grzybami, z serem czy ruskie. Pierogi, razem z kluskami śląskimi dostępne są także w formie mrożonej. W kategorii dań gotowych, najbardziej wyróżniającymi się produktami są bigos, fasolka po bretońsku, gołąbki i łazanki. Oprócz typowo polskich specjałów asortyment firmy zawiera też bardziej uniwersalne potrawy, takie jak naleśniki, paszteciki, krokiety, pizze i zapiekanki. Każdy wytwarzany przez Virtu produkt ma swojego specyficznego odbiorcę, stad też wszystkie produkty są dla firmy jednakowo ważne. Na przestrzeni ostatnich 5 lat obserwowany jest ciągły wzrost spożycia dań gotowych w Polsce. I chociaż suma pieniędzy przeznaczana przez Polaków na tego rodzaju produkty jest stosunkowo niska w porównaniu do innych krajów europejskich, nowy styl życia sprawia, ze branża „convenience food” zyska na popularności. W dzisiejszych czasach tempo życia, szczególnie ludzi młodych, staje się coraz szybsze. Ludzie pracują coraz intensywniej, wiec tym bardziej cenią sobie czas wolny i zamiast marnować go na gotowanie, wolą sięgać po dania gotowe. Jedzenie, które wybierają, musi jednak przypominać domowe. Virtu stara się wyjść tym potrzebom naprzeciw, oferując dania smaczne, proste w przygotowaniu i powszechnie dostępne. Te właśnie cechy sprawiają, że konsumenci Virtu wciąż powracają do produktów firmy.

Jakość przede wszystkim


Głównym założeniem firmy Virtu jest oferowanie produktów o wysokiej jakości i jednocześnie w przystępnej cenie. Te cechy wyróżniają Virtu na rynku na tle innych konkurentów. Celem nadrzędnym firmy jest sprostanie wymaganiom klientów i zaspokojenie ich potrzeb. Firma stale inwestuje w rozwój i stara się poszerzyć spektrum produktów. W 2010 roku zamierza wprowadzić na rynek 4 nowe linie asortymentowe. Virtu kładzie duży nacisk na rozpoznawalność marki w Polsce i za granicą, co jest podstawą utrzymania wiodącej pozycji rynkowej. W chwili obecnej eksport stabilnie się rozwija, a produkty firmy dostępne są dla klientów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Belgii. Firmy dystrybuujące towar na terenie Anglii stanowią 60% klientów zagranicznych. W roku 2010 Virtu planuje zintensyfikować rozwój eksportu poprzez zdobycie nowych rynków zbytu oraz poszerzenie oferty handlowej. Zaoferowanie klientom produktów o wysokiej jakości w dzisiejszych czasach już nie wystarczy, by osiągnąć wiodącą pozycję na rynku. Istotną sprawą jest umiejętne zdobycie klienta i stałe umacnianie marki producenta. Każda firma chce być postrzegana jako wiarygodny parter biznesowy oraz dobry pracodawca. Pracownicy Virtu, a dokładnie ich zaangażowanie w to, co robią, przyczynia się do sukcesu, jaki osiąga firma. Zespół, który obecnie składa się z 260 pracowników, dąży do wspólnego, jasno określonego celu. Wszyscy są zaznajomieni z polityka jakości firmy. Sam pracodawca uważa zaś, że wzajemne zaufanie i dobra atmosfera w pracy są kluczowe w kwestii efektywnego działania. Ponadto, zarząd firmy pragnie stale podnosić kwalifikacje swoich pracowników, dlatego też organizuje rożnego rodzaju szkolenia, włącznie z wyjazdami, które dodatkowo wzmacniają więzi pomiędzy członkami zespołu. Co więcej, jasno określona polityka kadrowa oraz chęć stworzenia pracownikom stabilnych warunków zatrudnienia skutecznie wpływają na motywację ludzi. Nic dziwnego, ze zespół Virtu uważa swoja firma za pracodawcę godnego zaufania.

Satysfakcja konsumentów


Nie tylko pracownicy firmy Virtu są zadowoleni z tego, co oferuje im firma. Produkty Virtu są wysoko cenione także przez bezpośrednich konsumentów. Jak pokazują wyniki ankiety dostępnej na stronie internetowej firmy, zdołała ona zdobyć uznanie 98% konsumentów, którzy zadeklarowali, że nie zmienili by niczego w zakupionym produkcie. Warto dodać, że zainteresowanie firmą Virtu wśród konsumentów stale rośnie. Jakość produktów oferowanych przez Virtu została dostrzeżona również przez rożnego rodzaju instytucje, które przyznały firmie wiele nagród i wyróżnień. Firma jest dumna z każdej z nich, jednak te przyznane przez zadowolonych klientów maja dla niej szczególne znaczenie. Na przykład, w 2009 roku, firma została nominowana do XII edycji konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów “Najlepsze w Polsce – The Best In Poland” i zdobyła certyfikat za krokiety z kapustą i grzybami.

Oprócz tego, Virtu może się poszczycić następującymi wyróżnieniami i tytułami:

- Znak PDŻ Poznaj Dobrą Żywność przyznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 
- Gazele Biznesu: (2006, 2007, 2008, 2009);
- Diament Miesięcznika Forbes (2009)
- GODŁO TO JEST TO! Dla produktów marki Virtu przyznane w 2009 r. przez Grupę Media Partner

Będąc laureatem tylu nagród, firma nie zapomina jednak o potrzebujących, dlatego bierze udział w rożnych akcjach charytatywnych, takich jak „Podziel się posiłkiem”, która jest organizowana przez Bank Żywności.

fb button