magazine top

Wielkopolskie Zakłady Mięsne AGRiCO to firma posiadająca stuletnią tradycje w dziedzinie przetwórstwa mięsnego. Rodzina założycieli przedsiębiorstwa rozpoczęła działalność swojego pierwszego zakładu masarskiego w 1919 roku. Firma wyspecjalizowana jest w produkcji najwyższej jakości konserw mięsnych, rybnych i warzywnych. O firmie rozmawiamy z Panią Magdaleną Wojtanią specjalista ds. PR z W.Z.M. AGRICO Sp. z o.o.

Jakie były początki przedsiębiorstwa i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

W latach dziewięćdziesiątych każdy przedsiębiorca rozpoczynający własny biznes mierzył się z wieloma wyzwaniami. W naszym przypadku nie małą trudnością okazał się zakup odpowiedniego parku maszynowego, jak również pozyskanie wystandaryzowanego surowca. W odróżnieniu od obecnej sytuacji rynkowej, realizacja planów sprzedażowych wymagała natomiast mniejszego zaangażowania zasobów, co było wynikiem niezaspokojonego popytu na rynku. Istotnym elementem dla polskiej gospodarki miało miejsce przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Konsekwencją tego zdarzenia było powiększenie rynku zbytu, przy jednoczesnym zaostrzeniu wymogów jakościowych stawianych producentom wyrobów spożywczych. Dlatego też od 2004 roku rozpoczęliśmy dynamiczny proces rozwoju zaplecza produkcyjnego, korzystając niejednokrotnie z finansowych środków wsparcia w postaci dotacji unijnych. Dostęp do nowych rynków zagranicznych istotnie zwiększył wolumen produkcji. Pojawiająca się konkurencja ze strony producentów europejskich sprawiła, iż polscy producenci musieli wyspecjalizować swój profil działalności w celu zwiększenia efektywności kosztowej. Wielkopolskie Zakłady Mięsne Agrico skoncentrowały się na produkcji wyrobów sterylizowanych w postaci konserw mięsnych, rybnych i dań gotowych.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Produkujemy wyroby ze starannie wyselekcjonowanych surowców spożywczych. W procesie produkcyjnym wykorzystujemy nowoczesne maszyny, urządzenia polskich i zagranicznych producentów. Jednocześnie korzystamy z tradycyjnych receptur, co sprawia, że nasze produkty posiadają wysokie walory smakowe doceniane zarówno przez krajowych jak i zagranicznych konsumentów. Wykorzystywana przez nas technologia produkcji opiera się na utrwalaniu żywności, poprzez gotowanie ciśnieniowe-sterylizacje. Szczelnie zamknięte wyroby spożywcze poddawane są wpływowi temperatury, w wyniku czego otrzymujemy produkty o wydłużonym terminie przydatności, bez użycia konserwantów. W naszym asortymencie znajdują się produkty, które mogą stanowić smaczny i pełnowartościowy posiłek.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

To co jest dla nas najważniejsze to zadowolenie klienta. Nasza oferta skierowana jest dla każdego, nawet tych najbardziej wymagających. O sukcesie naszych produktów przesądza ich wysoka jakość oraz łatwość transportu i przechowywania. Produkty wyprodukowane w Polsce mogą bez większych problemów trafiać na odległe rynki zagraniczne nawet w Azji czy Afryce. Co więcej wytrzymałe i szczelne opakowanie w postaci puszki chroni żywność przed wpływem czynników zewnętrznych, lepiej niż inne materiały wykorzystywane do pakowania żywności.

Firma to przede wszystkim ludzie. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Jedną z najważniejszych sekcji firmy jest Dział Kontroli Jakości, który czuwa nad zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa podczas realizacji produkcji. Proces wytwarzania żywności odbywa się pod czujnym okiem specjalistów, którzy prowadzą permanentne audyty poszczególnych jednostek. Ekspansja krajowa i zagraniczna naszej firmy uwarunkowana jest m.in. efektywnością pracy Działu Rozwoju Produktów. Tworzenie nowych receptur oraz innowacyjnych opakowań pozwala nam wprowadzać kolejne produkty, które są odpowiedzią na zmieniające się zapotrzebowanie rynkowe. Nasza firma kładzie duży nacisk na utrzymanie wysokich standardów jakościowych produkowanych wyrobów. Opieramy nasze technologie na skutecznym i efektywnym funkcjonowaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP oraz standardów BRC i IFS.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Sukcesywne modernizacje infrastruktury oraz liczne inwestycje polegające na zakupie parku maszynowego, oraz na tworzeniu powierzchni produkcyjnych jak i magazynowych, miały na celu zwiększenie mocy produkcyjnych jak i rozszerzenie asortymentu produktów. Do największych przedsięwzięć rozwojowych możemy zaliczyć zakup nowych linii do przetwarzania surowca mięsnego i jego pakowania. Innym przykładem inwestycji jest pozyskanie nowoczesnych urządzeń do sterylizacji, które umożliwiają utrzymanie precyzyjnych parametrów etapu produkcji.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

W ostatnich latach odnotowaliśmy tendencję wzrostową na rynku krajowym i zagranicznym. Utrzymanie tego trendu w przyszłości zależeć będzie w dużej mierze od warunków gospodarczych panujących w Polsce. Do tej pory konkurowaliśmy na rynkach międzynarodowych dobrą jakością i konkurencyjną ceną produktu. Duża dynamika wzrostu płac oraz cen energii elektrycznej może doprowadzić do utraty uprzywilejowanej pozycji na rynkach zagranicznych. Wprowadzenie innowacji procesowych i produktowych z pewnością jest ważną, istotną drogą rozwoju dla polskich przedsiębiorstw, lecz wydaje się, że stworzenie przewagi konkurencyjnej na bazie innowacji w krótkiej perspektywie czasowej jest bardzo dużym wyzwaniem. Tworzenie nowych technologii i ich wdrożenie na skalę przemysłową jest celem, który stawia sobie wiele firm. Jednak takie przedsięwzięcia wymagają zaangażowania dużych środków finansowych, a także czasu. Dziś polscy przedsiębiorcy mają możliwość pozyskania środków unijnych na badania i rozwój, co przyczynia się do rozwoju technologicznego poszczególnych branż. Jednak zmiana gospodarki konkurującej na rynkach międzynarodowych niskimi kosztami produkcji, na gospodarkę opartą na innowacji wymaga długotrwałej transformacji.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Uczestniczymy w większości akcji charytatywnych organizowanych przez „Caritas Polska”, parafie kościelne, a każdego roku firma współpracuje z przedstawicielami ogólnopolskiego programu pomocy potrzebującym „Szlachetna Paczka”. Wspomagamy ośrodki pomocy bezdomnym, domy dziecka, hospicja jak również wydarzenia kulturalne i artystyczne w mieście. Pracownicy naszej firmy biorą czynny udział we wsparciu klubów sportowych, a także turniejów.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Podstawą sprawnego systemu zarządzania jakością są wdrożone certyfikaty BRC i IFS, będące potwierdzeniem najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa żywności. W trakcie prowadzenia działalności zostaliśmy wielokrotnie nagradzani w plebiscycie „Gazele Biznesu”, potwierdzającym przynależność do grona najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw.

Jak Państwa produkty wpisują się w dzisiejsze trendy żywieniowe?

Nasze produkty posiadają bogate wartości odżywcze oraz wysokie walory smakowe. Naszą grupą docelową są konsumenci, którzy poszukują produktów skracających czas przygotowania posiłku. W ofercie posiadamy niskotłuszczowe produkty bogate w białko, produkowane bez konserwantów, dodatków chemicznych. Ponadto nasze opakowania posiadają oznaczenia BPA free, czyli są wolne od bisfenolu - A. Wśród naszych klientów można znaleźć wielu sportowców i osoby aktywne fizycznie, które dzięki porcji naturalnego mięsa, uzupełniają dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Konsumenci naszych wyrobów to osoby dbające nie tylko o swoje zdrowie, ale również o środowisko naturalne. Wykorzystywane przez naszą firmę opakowania metalowe, w przeciwieństwie do tych wykonanych z plastiku podlegają pełnemu recyklingowi. Badania wykazują, że 80% metali wprowadzonych do gospodarki zostaje ponownie przetworzona, a nawet pozostawione poza systemem recyklingu opakowanie rozkłada się w środowisku naturalnym 10 lat. W przypadku opakowania plastikowego proces ten trwa od 100-1000 lat.

Czy posiadacie Państwo w swojej ofercie produkty naturalne?

Posiadamy produkty należące do grupy fit zalecane przez trenerów i dietetyków, ze względu na wysoką zawartość białka. Filety z piersi kurczaka to najwyższej jakości białe mięso, pełnowartościowe białko, bez ulepszaczy i glutenu. Idealnie nadają się na posiłek w pracy, domu czy w podróży.

fb button

logo jooble