Ogrzewanie nie musi być drogie! Zobacz, jak oszczędzać ciepło i pieniądze

Share

domifikacje-pl-ogrzewanie-nie-musi-byc-drogie-1

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ograniczenie strat ciepła w domu i w mieszkaniu. Dzięki nim nie tylko będziemy mogli cieszyć się komfortową temperaturą powietrza, ale także obniżymy koszty ogrzewania. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by skuteczniej ogrzewać dom i mieszkanie.

Dobra izolacja to podstawa!

Kluczowym elementem dla ograniczenia strat ciepła jest dobra izolacja budynku i mieszkania. Najlepsza nawet instalacja grzewcza nie sprawdzi się, jeśli ciepło uciekać będzie przez ściany, drzwi, okna czy dach. Już na etapie budowy należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową izolację termiczną domu. W przypadku mieszkania w bloku nie mamy wpływu na konstrukcję budynku, możemy jednak – jeśli straty ciepła są znaczne – pokusić się o przeprowadzenie remontu.

Szczelne okna i drzwi

W przypadku nieszczelnych okien i drzwi musimy liczyć się z dużymi stratami ciepła i sporo wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Jedyną naprawdę skuteczną metodą, likwidującą problem raz na zawsze, jest wymiana okien i drzwi na nowe. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, możemy wypróbować pianki i taśmy termoizolacyjne, dostępne w sklepach budowlanych. Pomogą one w pewnym stopniu uszczelnić otwory okienne i drzwiowe, przez co ograniczą ilość ciepła uciekającego na zewnątrz.

Jeśli dysponujemy roletami zewnętrznymi, pamiętajmy o ich zasłanianiu jesienią i zimą. Dni są krótkie i szybko robi się ciemno, zatem zasłaniając wieczorem czy po południu rolety nie ograniczymy dopływu światła, a zapobiegniemy ulatnianiu się ciepła. Nieco mniej skuteczne pod tym względem będą rolety, żaluzje i zasłony wewnętrzne (więcej sprytnych sposobów na dogrzanie mieszkania znajdziesz w artykule http://domifikacje.pl/porady/jeszcze-cie-nie-pogrzalo-6-lifehackow-ktore-moga-to-zmienic/).

Sufit podwieszany, gdy ciepło ucieka

Często zdarza się, że ciepło ucieka z mieszkania także przez sufit, zwłaszcza jeśli nad nami znajduje się nieużywane poddasze lub oszczędzający na ogrzewaniu sąsiad. Dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu będzie zainstalowanie sufitu podwieszanego.

domifikacje-pl-ogrzewanie-nie-musi-byc-drogie-2

Pozwól grzejnikom działać bez przeszkód

Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, warto przyjrzeć się uważnie grzejnikom w poszczególnych pomieszczeniach. Zdarza się, że są one zastawione meblami lub ukryte za grubymi, długimi zasłonami - utrudnia to rozchodzenie się ciepła w mieszkaniu. Warto wypróbować również ekrany odbijające ciepło w kierunku wnętrza pomieszczenia. Te wykonane ze styropianu i folii płachty umieszcza się za grzejnikami.

domifikacje-pl-ogrzewanie-nie-musi-byc-drogie-3

Ogrzewaj z głową

Tanie i skuteczne ogrzewanie wymaga pewnej taktyki. Sprawdzoną metodą jest obniżanie temperatury na noc. Będzie to nie tylko oszczędne, ale także korzystne dla jakości snu. Możemy także zaprogramować grzejniki w taki sposób, by temperatura w mieszkaniu spadała, gdy wszyscy domownicy wychodzą do pracy lub do szkoły. Warto również zróżnicować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. W łazience potrzebujemy wyższej temperatury niż w pokoju dziennym - w pokoju dziennym natomiast powinno być nieco cieplej niż w sypialni.

Ciepłe mieszkanie może iść w parze z oszczędnościami. Wystarczy zwrócić uwagę na dobrą izolację termiczną budynku, szczelność okien i drzwi oraz rozsądne zaplanowanie pracy grzejników.