Rynek budowlany: generalne wykonawstwo na najwyższym poziomie

Share

cfe

CFE Polska jest stabilnym i dynamicznie rozwijającym się generalnym wykonawcą z belgijskim kapitałem (należy do Grupy CFE) i ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na polskim rynku. CFE stawia na wykwalifikowaną kadrę, ponadprzeciętne standardy BHP oraz wysoką jakość realizowanych inwestycji budowlanych. CFE Polska współpracowało m.in. z takimi firmami jak Saint Gobain, Carrefour, Atrium Real Estate, OKRE Development, General Motors i B&B Hotels. Na bogate doświadczenie firmy składają się m.in. realizacje projektów przemysłowych, mieszkaniowych, handlowo-usługowych oraz hotelarskich, realizowanych przy użyciu nowoczesnych technologii i najwyższej jakości materiałów. Więcej informacji o CFE Polska można znaleźć na stronie internetowej: https://www.cfe.com.pl. O działalności przedsiębiorstwa rozmawiamy z Christopherem Siemieńskim, zajmującym w CFE stanowisko Business Development and Marketing Manager.

Rozwój Firmy
CFE weszło na polski rynek w 1996 r. przy okazji budowy fabryki OPEL dla General Motors w Gliwicach. Od tego momentu firma ewoluowała – w jej historii można wyróżnić wiele kluczowych momentów, często związanych z naturalnymi etapami rozwoju. Na szczególną uwagę zasługują dwa przypadki w historii CFE w Polsce. Pierwszym ważnym etapem w rozwojufirmy było podpisanie przez CFE kontraktu na budowę huty dla St-Gobain (60 000 m²) w Dąbrowie Górniczej. Dla CFE był to istotny projekt z trzech powodów.

Christopher Siemieński wyjaśnia:
- Po pierwsze, była to nietypowa i bardzo trudna inwestycja – w tamtym okresie stanowiąca nowość w porównaniu z realizowanymi wcześniej projektami. Jako generalny wykonawca musieliśmy współpracować z międzynarodowymi dostawcami technologii, pomagaliśmy też klientowi na bieżąco precyzować zakres robót, jako że koncepcje często się zmieniały. Po drugie, dzięki naszej elastyczności i partnerskiemu podejściu, inwestycja – początkowo podzielona między trzech różnych generalnych wykonawców, ostatecznie została w całości zlecona CFE. Klient zaufał nam, zlecając inwestycję, która – i tu jest trzeci powód – przekraczała dwukrotnie nasz roczny obrót.

Jako drugi kluczowy element w rozwoju CFE trzeba wskazać proces, w wyniku którego firma zaistniała na polskim rynku również jako firma „lokalna”. Cytując słowa Christophera Siemieńskiego: - Ciekawym, ale bardzo naturalnym fenomenem jest fakt, że generalni wykonawcy często współpracują z inwestorami pochodzącymi z tego samego kraju co generalny wykonawca: Francuzi współpracują z Francuzami, Niemcy z Niemcami itd. Jest to naturalne, ponieważ łączy ich wspólna kultura – język, zwyczaje, punkty odniesienia, sposoby działania są dla wszystkich podobne i zrozumiałe. Dodatkowo, między firmami pochodzącymi z jednego kraju istnieją już często trwałe i stabilne relacje biznesowe. Ten fenomen jest bardzo istotny dla nowych firm na danym rynku, ponieważ umożliwia im szybkie rozpoczęcie działalności. W przypadku CFE naturalnymi partnerami, którzy byli z nami od samego początku, są belgijscy i francuscy inwestorzy. Niestety, w niektórych przypadkach fenomen ten może okazać się też niebezpieczną pułapką dla zagranicznych firm, będąc czynnikiem zniechęcającym do integracji na danym rynku. Zagraniczna firma, która jest w stanie rozszerzyć pulę klientów o inne narodowości, a przede wszystkim rozpocząć współpracę z lokalnymi inwestorami, konsoliduje swoją pozycję na rynku jako firma „lokalna”. Nam się to udało! Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie ta zmiana nastąpiła, ponieważ jest to proces rozciągnięty w czasie. Najważniejsze to udowodnić rynkowi, że można regularnie współpracować z międzynarodowym i lokalnym kapitałem. Dziś, patrząc na listę naszych klientów i partnerów, możemy potwierdzić, że nie ograniczamy się wyłącznie do belgijsko-francuskiego klucza.

Usługi budowlane w ofercie CFE Polska
CFE Polska jest generalnym wykonawcą. Podstawową usługą świadczoną przez firmę jest budowa obiektów kubaturowych z całą infrastrukturą otaczającą. Firma nie ogranicza się jednak tylko do budowania. Jest również w stanie kompleksowo przejąć na siebie cały proces inwestycyjny – od projektowania, przez zdobycie wszelkich decyzji środowiskowych i pozwoleń na budowę, po samą budowę. W ostatnim roku CFE Polska pełniło nawet funkcję zewnętrznego doradcy dla kilku inwestorów chcących skorzystać z doświadczenia wykonawczego firmy przy optymalizacji różnych inwestycji na bardzo wczesnym etapie projektowania. Jaką wartość oferuje CFE swoim klientom? Obecnie na polskim rynku jest wiele firm wykonawczych, a rozdrobniony sektor sprzyja dużej konkurencji. Konsekwencją tego fenomenu jest to, że wszyscy walczą ceną. Niestety niższa cena oznacza niższą marżę zysku, co z kolei powoduje wzrost ryzyka dla generalnego wykonawcy. CFE Polska również dba o cenę, ale przede wszystkim stawia na „Value Engineering” i tworzenie wartości dodanej. Liczy się twórcze podejście do rozwiązywania problemów. CFE często proponuje inwestorom inne rozwiązania technologiczne, tak samo dobre – jeśli nie lepsze, ale pozwalające na obniżenie ceny inwestycji o kilka procent.

Rola kapitału ludzkiego
W CFE ogromną rolę odgrywa kadra. Sukces firmy nie byłby możliwy bez jej wyjątkowego zespołu – poczynając od inżynierów obecnych w miejscu budowy, poprzez zespół przetargowy, kończąc na kadrze kierowniczej.To właśnie ludzie tworzą firmę, a dzięki zgranemu zespołowi profesjonalistów CFE z powodzeniem może realizować zlecone projekty. Obecnie w Polsce występują znaczne braki kadrowe. W tym kontekście CFE zawsze starannie i z uwagą dobiera pracowników.
- Merytoryczne przygotowanie potencjalnego pracownika jest bardzo ważne, ale zawsze staramy się zatrudniać ludzi, którzy wyznają podobne wartości do tych, na których opiera się CFE, tj. szacunek, elastyczność i transparentność. Szukamy ludzi przebojowych, umiejących rozwiązywać problemy, a nie koncentrujących się na możliwych trudnościach. Obecnie CFE zatrudnia 148 osób. W tym momencie (a 2017 rok jeszcze nie dobiegł końca) firma notuje 40-procentowy wzrost zatrudnienia w porównaniu do 2016 roku. To pokazuje, że kluczem do sukcesu jest doskonale wykwalifikowany i wyselekcjonowany w starannym procesie rekrutacji zespół pracowników.

Sukces i zaufanie ze strony Klientów
Pytany o klucz do sukcesu CFE Polska Christopher Siemieński podkreśla:
- Nasz sukces polega na tym, że patrzymy na naszą firmę z dłuższej perspektywy. Chcemy budować trwałe relacje z naszymi klientami i podwykonawcami, co jest możliwe za sprawą kilku czynników. Po pierwsze, selekcjonujemy przetargi, w których uczestniczymy; po drugie, stawiamy na „Value Engineering” w trakcie przetargu; po trzecie, ostrożnie negocjujemy warunki kontraktowe; po czwarte, prowadzimy budowę w sposób bezpieczny, profesjonalny i transparentny.
Takie podejście zaowocowało trwałą współpracą z wieloma klientami. Firmy takie jak St-Gobain, Valeo, Tube City, Atrium Real-Estate, Carrefour, Leclerc i BPI zleciły CFE więcej niż jedną inwestycję. W przypadku Valeo firma realizuje obecnie ósmy projekt z kolei – to imponujący wynik. W kontaktach z klientami CFE nigdy nie traktuje nowego partnera gorzej od tego, z którym współpracuje dłużej. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku stałego klienta firma wie już, w jaki sposób osiągać kompromisy; obaj partnerzy znają swoje możliwości i wymagania. Co za tym idzie, CFE jest w stanie podjąć większe ryzyko w przypadku danego projektu – wspólnie z klientem darzy się dużym zaufaniem, co wpływa na finalny sukces danej inwestycji. Przykładem takich partnerów są m.in. firmy Valeo, BPI Polska i Atrium Real-Estate.

Inwestycje na przestrzeni ostatnich lat
CFE rozwija się prężnie i realizuje wiele inwestycji. Wśród najnowszych i najciekawszych można wymienić kilka. Obecnie CFE buduje halę logistyczną dla firmy Goodman w Skawinie o powierzchni 26 000m². Do końca tego roku planuje ukończenie rozbudowy zakładu produkcyjnego Coca-Coli w Radzyminie. Buduje też pierwszy w Polsce tematyczny park rozrywki Majaland (którego ideą przewodnią jest Pszczółka Maja) dla Funduszu Momentum Capital. Najświeższe informacje podaje Christopher Siemieński:
- Kilka tygodni temu podpisaliśmy nasz piąty kontrakt z Atrium Real-Estate, tym razem na realizację rozbudowy galerii Atrium Reduta w Warszawie.

Nagrody, tytuły, wyróżnienia i działalność pozabranżowa
W swojej ponad dwudziestoletniej działalności na polskim rynku budowlanym CFE otrzymało bardzo wiele wyróżnień i nagród. Warto wspomnieć o tych najistotniejszych. Ponieważ CFE stawia na bezpieczeństwo, niezwykle ważnym dla firmy wyróżnieniem było przyznanie jej I miejsca w konkursie „Buduj Bezpiecznie” w kategorii Zabudowa Wielorodzinna. Nagrodzono wówczas realizowany przez CFE projekt mieszkaniowy „Cztery Oceany” w Gdańsku. CFE, jako firma kładąca szczególny nacisk na zielone rozwiązania w budownictwie, cieszy się też z certyfikatów BREEAM przyznawanych realizowanym przez nią inwestycjom. Ostatnio takie wyróżnienie otrzymało warszawskie centrum handlowe Promenada, a wcześniej – krakowski park biurowy Orange Office Park. Warto też dodać, iż pojęcie odpowiedzialnego biznesu (CSR) jest dla CFE bardzo ważnym tematem. Firma stara się pomagać ludziom w różnych sytuacjach i kontekstach, na przykład wspierając lokalną dziecięcą drużynę piłkarską (WBS Football Academy), jak i prowadząc dużą akcję charytatywną na corocznej Gali Eurobuild (CFE Polska będzie wspierać Fundację Iskierka).

Dobra kondycja finansowa uwarunkowana profesjonalizmem, rzetelnością i elastycznością
2017 rok będzie najlepszym rokiem w historii CFE. Firma zakończy go z obrotem zbliżonym do 300 milionów złotych. Kondycja finansowa firmy jest bardzo dobra –znajduje się ona w polskiej czołówce pod względem rentowności wśród generalnych wykonawców. Jest to zasługa między innymi świetnego zespołu, który w ostatnich latach udało się stworzyć w CFE. Podsumowując, można z całą pewnością stwierdzić, że przez wszystkie lata swojej działalności w Polsce CFE zasłużenie zdobyło reputację profesjonalnej, rzetelnej i elastycznej firmy, mając zawsze na uwadze interesy klienta i szanując swoich partnerów oraz podwykonawców. Podstawowe wartości wyznawane w CFE, takie jak szacunek, profesjonalizm, elastyczność, praca zespołowa i niezależność są tym, co wyróżnia firmę i tworzy solidny fundament dalszego rozwoju.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie