Budownictwo modułowe - przyszłość czy teraźniejszość hotelarstwa?

Share

modulyNa rynku budowlanym coraz częściej spotykamy się z budownictwem modułowym. Innowacyjna technologia budowlana, która pozwala na postawienie budynku w czasie znacznie krótszym od tradycyjnego budownictwa, szturmem podbija serca inwestorów i wykonawców.

Budowa domu jednorodzinnego, budowa miejsc użyteczności publicznej: szkół, przedszkoli, domów kultury, hoteli, sklepów - dla większości z nas kojarzy się jednoznacznie - to proces niezwykle żmudny, monotonny i długi. Wymagający wielu przygotowań formalnych nim zacznie się, cegła po cegle, prawdziwa budowa. Przyzwyczailiśmy się do tego, że budowa domu jednorodzinnego trwa około dwóch lat, wiemy, ile czasu zajmuje stworzenie własnych czterech ścian ludzkimi rękami. A może da się inaczej?

Budownictwo modułowe zyskuje na popularności w całej Europie, jest doceniane przede wszystkim ze względu na niższy wkład finansowy konieczny do wykonania inwestycji, co przyciąga wielu przedsiębiorców, a także za czas potrzebny do finalizacji budowy. Jest on wręcz błyskawiczny, niemal na oczach powstają całe ściany, pomieszczenia, w efekcie estetyczne budynki. A jak wiadomo - czas to pieniądz, zatem wzrost popularności tej technologii nikogo dziwić nie powinien. Budownictwo modułowe pozwala na to, by prace związane z produkcją części-modułów oraz z przygotowaniem fundamentów i placu budowy były prowadzone równolegle. To spora oszczędności czasu, zwłaszcza przy większych budowach. Finalizacja całej budowy potrafi zamknąć się w czasie kilku- kilkunastu tygodni.

O ile budynki modułowe wielu z nas kojarzą się z prowizorycznym mieszkaniem pracowniczym czy ze stróżówkami, to najnowocześniejsze oblicze takiego typu budownictwa sprawdza się jako wielopiętrowy hotel w samym środku Nowego Jorku, czy naszym polskim Trójmieście, jako idealne, przytulne miejsce dla całych rodzin, jako nowoczesne sklepy i pasaże handlowe. Z prefabrykowanych modułów ustawia się szkoły, domy, a także hotele. To właśnie one stają się na rynku coraz bardziej popularne. Dodatkową zaletą tego typu budownictwa jest to, że można je rozbudowywać, nawet po dłuższym czasie, o kolejne moduły. To dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie są pewni powodzenia swojego biznesu lub tymczasowo nie mają środków na budowę o szerszym zakresie. Budowa hotelu może więc rozpocząć się bardzo skromnie - może powstać mały hotel, który po pewnym czasie sam zarobi na swoją rozbudowę.

Budynki modułowe potrafią zachwycić wiele osób. Ich architektoniczna forma jest często minimalistyczna, kubistyczna, lecz zyskuje wiele zwolenników, niektóre formy są na tyle kultowe, że są sygnowane nazwiskami swoich architektów. Co wyróżnia je spośród innych zabudowań? Prosta forma, przejrzystość kompozycji, minimalizm.

Wiele hoteli powstających współcześnie w środkach lasów, w koronach drzew, na łąkach i sielskich wsiach przyjmuje formę agroturystycznych prostych samodzielnych domków, które potrafią swoich gości naładować spokojem, odprężyć. Między innymi, w takich miejscach hotele modułowe sprawdzą się znakomicie.

Czy istnieją jakieś wady tego typu budownictwa? Utrudnieniem, niekoniecznie wadą, może być konieczność dysponowania dźwigiem o dość dużej nośności i wysięgu - jest to konieczny element, by móc zainstalować na placu budowy moduły tworzące budynek, jednak to przeważnie problem wykonawcy. Nie do każdego może przemówić także stylistyka tychże form, chociaż z pewnością ich główne zalety - koszty postawienia, czas realizacji budowy oraz energooszczędność - mogą przeważyć szalę.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie