magazine top

Dzięki procesowi Executive Search z łatwością możesz dotrzeć do najlepszych kandydatów na rynku oraz przekonać ich do Twojej oferty pracy. Współpraca z partnerem rekrutacyjnym to jednak nie tylko możliwość zatrudnienia najlepszych kandydatów.

 

 

Współpraca z firmami rekrutacyjnymi przede wszystkim ułatwia pozyskiwanie pracowników. Umożliwia również pozyskanie informacji, których Klient nie byłby w stanie zdobyć samodzielnie. Takie dane stanowią wartości dodane, które wykraczają poza zakres standardowych usług Executive Search. Poniżej przedstawiamy Wam 4 korzyści dodatkowe, które zyskasz podczas współpracy z firmą Executive Search.

Korzyść 1: Dowiesz się, jak jest postrzegana Twoja firma.

W CTER w ramach jednego projektu rozmawiamy średnio z około 150 kandydatami. W przypadku projektów, które nie są tajne już podczas pierwszej rozmowy informujemy kandydatów o tym, kto jest naszym Klientem. W większości przypadków kandydaci stają się wtedy rynkowymi „insiderami” i sami mają wiele do powiedzenia o danej firmie oraz branży J. W rozmowie nawiązują często do wydarzeń rynkowych oraz plotek branżowych. Takie informacje możemy przekazać Klientowi na koniec procesu rekrutacyjnego.

Korzyść 2: Zadbasz o employer branding.

Dla jednego z naszych klientów z sektora FMCG zrealizowaliśmy kilka lat temu bardzo ciekawy projekt. Klient podzielił się z nami swoją obawą o dostępność „gotowych” kandydatów na dwa szczeble zarządzania w rozbudowanych strukturach sprzedaży. Potrzebował w najbliższych latach zatrudnić m.in. 2 Dyrektorów Regionu oraz 5 Menedżerów Dystryktu. Aby znaleźć odpowiednich kandydatów postanowił uruchomić dość nietypową rekrutację. Do naszych zadań należała m.in. identyfikacja oraz ocena menadżerska talentów tzw. High Potentials na tych poziomach zarządzania.

Wytypowani kandydaci dopiero po rocznym „stażu” menadżerskim mieli objąć docelowe stanowiska. W momencie rekrutacji nie było wiadomo, gdzie dokładnie będą zlokalizowane nowe oddziały firmy. Dlatego też, przeprowadziliśmy szerokie poszukiwania, podczas których rozmawialiśmy z ponad 350 menedżerami. Proces oceny kandydatów składał się również z kilku etapów. Rekrutacja zakończyła się sukcesem. Klient postanowił powierzyć nam podobne rekrutacje dla działu marketingu, trade marketingu i produkcji.

Pewnie zastanawiasz się, co to ma wspólnego z employer brandingiem? Otóż bardzo dużo:

  • Dzięki tej rekrutacji kandydaci przez kilka lat wracali do nas i do Klienta. Byli zainteresowani pracą dla firmy, która gotowa jest tak intensywnie inwestować w pracowników;
  • Przed rekrutacją firma Klienta nie miała najlepszej renomy na rynku (wynik kultury zarządzania poprzednich właścicieli). Po rekrutacji spostrzeganie firmy zmieniło się na miejsce, w którym menedżerowie chcą pracować.

Korzyść 3: Zdobędziesz informacje o rynku kandydatów

Rozmowy z kandydatami pomagają uzyska wiedzę dotyczącą danej branży oraz faktycznej sytuacji rynkowej. Osoby z konkretnego sektora, lokalizacji czy z określonym doświadczeniem mogą wypowiedzieć się np. na temat oczekiwań finansowych. Często przecież odbiegają one od tych, które są przedstawiane chociażby w raportach płacowych. W efekcie firma urealnia swoją politykę wynagrodzeń. Szczególnie dotyczy to szybko rozwijających się funkcji (np. data science, AI, machine learning, e-commerce) lub trudnych lokalizacji (np. wymagających relokacji).

Korzyść 4: Zbudujesz dobre relacje z pracownikami.

Dobra firma headhunting’owa buduje relacje z kandydatami. Brzmi jak banał. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że to bardzo istotny czynnik.

Dobrze obrazuje to trudna rekrutacja menedżerska w ramach struktur centrum usług wspólnych, którą przeprowadziliśmy dla jednego z naszych Klientów. Od samego początku projekt była bardzo wymagający – trudna lokalizacji, ograniczony budżet. Ostatecznie proces rekrutacyjny zakończył się sukcesem. Kilka miesięcy po rekrutacji przeprowadziliśmy badanie satysfakcji Klienta i kandydata. Okazało się, że kandydat nie jest w pełni zadowolony. Został zaangażowany w działalność operacyjną, co uniemożliwiło mu wykorzystanie swoich strategicznych kompetencji. Wysokość wynagrodzenia również wpłynęła na niezadowolenie kandydata. W międzyczasie bowiem kandydat otrzymał nowe propozycje zmiany pracy na zdecydowanie lepszych warunkach. Jednak dzięki wzajemnemu zaufaniu Headhunter pomógł rozwiązać tę sytuację. Klient z jednej strony był bardzo zadowolony z dotychczasowej pracy kandydata, z drugiej doskonalone zdawał sobie sprawę, z tego jak ciężko znaleźć odpowiednią osobę na to stanowisko. Od razu przystąpił do rozmów z zatrudnionym. W efekcie zaoferował my podwyżkę oraz dostosowanie zakresu obowiązków do jego kompetencji. Tę sytuację udało się rozwiązać właśnie dzięki zaufaniu, jakie miał do nas kandydat i naszemu zaangażowaniu.  

Przedstawione korzyści Executive Search dają solidne podstawy do rozwoju jako obecny i przyszły pracodawca. Dzięki pozyskanym w procesie rekrutacji informacjom możesz również kształtować wizerunek organizacji na rynku i przyciągnąć zaangażowanych kandydatów ze szczerą chęcią pracy i rozwoju firmy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble