magazine top

bruzdownice1

Bruzdownice to nieocenione narzędzie, które pozwala firmom budowlanym na szybkie i wygodne wykonywanie bruzd w ścianach na kable lub nacięć na fugi. Wysokiej jakości bruzdownice sprawdzą się zarówno do wykonywania nacięć w miękkich, jak i twardych materiałach budowlanych, zapewniając szybkie tempo i ergonomię pracy.

Czym są bruzdownice?

Bruzdownice są specjalistycznymi elektronarzędziami, które ułatwiają wykonywanie wgłębień w murach pod kable, rury czy fugi. Zazwyczaj bruzdownice wyposażone są w dwie tarcze diamentowe oddzielone od siebie za pomocą regulowanych tulejek dystansowych. Bruzdownica wykonuje dwie równoległe szczeliny, które następnie należy wykuć ze ściany za pomocą młota kującego lub obrotowo-udarowego.

Na rynku spotkać można także bruzdownice wyposażone w wolnoobrotowe frezy, które ograniczają ilość generowanego pyłu, a także powodują, że zbyteczne staje się wykuwanie nadmiaru materiału z muru. Bruzdownice znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej, instalatorskiej oraz w kamieniarstwie.

Dlaczego warto wyposażyć się w profesjonalną bruzdownicę?

Wysokiej jakości specjalistyczne bruzdownice pozwalają na znaczne przyspieszenie prac związanych z wykonywaniem bruzd w murach. Dzięki odpowiednim elementom tnącym i ogranicznikom gwarantują wykonywanie powtarzalnych bruzd o optymalnej głębokości i szerokości, co zwiększa bezpieczeństwo oraz ergonomię pracy.

Zazwyczaj w standardowych bruzdownicach z tarczami diamentowymi stosuje się tarcze o średnicy zewnętrznej 110-230 mm zapewniających cięcia o głębokości 30-65 mm. Osobnym przypadkiem są bruzdownice wyposażone w niewielkie frezy, które pozwalają na wykonywanie cięć o głębokości od 25 do 45 mm.

Bruzdownice frezowe Enar – sprawdzona alternatywa dla tradycyjnych bruzdownic

Ciekawą ofertą produktową dedykowaną profesjonalistom jest asortyment hiszpańskiej firmy Enar. Producent oferuje bruzdownice frezowe, które pozwalają na znaczne zwiększenie tempa pracy i na poprawę jej kultury względem tradycyjnych bruzdownic. Frezy w bruzdownicach Enar M 95 czy SC 200 obracają się o wiele wolniej (1200 obr./min.) niż tarcze diamentowe w bruzdownicach dwutarczowych. Powoduje to, że podczas wycinania szczeliny powstaje o wiele mniejsza ilość pyłu, co marginalizuje konieczność użycia odkurzacza.

Bruzdownice Enar M 95

Bruzdownice Enar M 95 wycinają bruzdy o głębokości od 25 do 50 mm. Ich szerokość może być regulowana poprzez dobranie odpowiedniego frezu. Wydajność bruzdownic jest niezwykle duża, bowiem oscyluje ona w granicach 125 m w cegle dziurawce i 60 m w cementowych blokach. Żywotność samych frezów to aż 14000 metrów bieżących.

Bruzdownice Enar SC 200

Bruzdownice Enar SC 200 to najmocniejsze bruzdownice frezowe hiszpańskiej marki. Wyposażone zostały w jednofazowy silnik o mocy 2,8 kW, który pozwala na wykonywanie bruzd w każdym, nawet najtwardszym materiale. Urządzenie – podobnie jak bruzdownice Enar M 95 – frezuje otwory o głębokości w zakresie 25-50 mm i zapewnia wyjątkowo dużą wydajność eksploatacyjną.