magazine top

KOMANDOR SA to polska firma produkcyjno-usługowa działająca w branży meblarskiej o międzynarodowym zasięgu. Przedsiębiorstwo powstało w 1992 roku i jako pierwsze w Polsce wprowadziło do sprzedaży drzwi przesuwne do szaf tworząc ogólnopolską sieć sprzedaży. W chwili obecnej produkty marki Komandor dostępne są w 42 krajach na świecie.

KOMANDOR WALLS to najnowszy rozdział w historii rozwoju firmy KOMANDOR SA. Na pytania odpowiadali Pani Rita Emilia Kozłowska (RK), Marketing & PR Specialist GM Komandor Walls oraz Pan Michał Jasik (MJ), Kierownik projektu Komandor Walls.

Proszę powiedzieć, skąd wziął się pomysł na powstanie KOMANDOR WALLS (KW) i jak rozwinął się ten obszar działalności firmy od momentu jego startu w 2015 roku?

Firma po tym jak zgłębiła wszystkie tajniki systemów jezdnych w zabudowach, postanowiła rozwinąć swoje możliwości oferując już nie tylko drzwi przesuwne, a całe ściany. W ten sposób zdecydowaliśmy się na wprowadzenie systemów MAW na rynek. Aby bardziej uzupełnić możliwości KW zdecydowaliśmy się na systemy TAW, by oferta dla klienta była pełna i wyczerpująca. W 2015 zaczynaliśmy od zera ten obszar, z własnym zapleczem monterskim. Obecnie posiadamy autoryzowanych przedstawicieli w Polsce i na świecie. (RK)

KOMANDOR WALLS zajmuje się produkcją oryginalnych systemów przesuwnych, służących do elastycznego podziału przestrzeni. Czy może Pani opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach przez KOMANDOR WALLS?

Oferta KW można podzielić na 2 kategorie – ściany mobilne i ściany stałe. W ścianach mobilnych posiadamy lekkie systemy do przepierzenia pomieszczeń MAW48. Są mobilnymi ścianami szklanymi, jednoszybowymi. Wnoszą do pomieszczeń lekkość i świeżość. Dzięki temu, że przepuszczają światło dzienne, optycznie powiększają przestrzeń. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli wydzielona przestrzeń będzie mała, dzięki przeszkleniu nie będzie ona klaustrofobiczna. W tym modelu dużym atutem jest łącznie paneli bez szprosowo. Drugim systemem MAW jest model 110 w różnych wariantach. MAW110 jest naszym podstawowym systemem ścian mobilnych. Jego największymi zaletami są:

  • możliwość montażu paneli przekraczających 6 metrów oraz możliwość montażu paneli o różnej wysokości na jednym torze;
  • wysoka izolacja dźwięku potwierdzona certyfikatem z ITB;
  • możliwość stosowania wszelkiego rodzaju wypełnień oraz okładzin w panelu, jak np.: okładzina magnetyczna, tablica do pisania czy materiał;
  • jego atutem estetycznym jest to, że może być wykonany w systemie bezramowym;
  • system ten może być mocowany na jednym lub dwóch wózkach, a w przypadku systemu jednowózkowego bez konieczności instalowania parkownicy.

komandor-walls2

Wariant MAW 110G jest ścianą, która łączy w sobie wysoką dźwiękoszczelność oraz przejrzystość ściany mobilnej. Przy zachowaniu parametrów akustycznych możemy w panel wstawić szybę. Atutem wizualnym jest cienka ramka która ma jedynie 15 mm. Mamy też możliwość zainstalowania w środku szyby zespolonej z żaluzjami. Obecnie jesteśmy jedynym producentem na rynku posiadającym w ofercie takie rozwiązanie. Wariant MAW 110E jest naszym nowatorskim rozwiązaniem, z nim rozkładanie i zamykanie ścian jest znacznie wygodniejsze. W przeciwieństwie do naszej podstawowej ściany MAW110 tutaj belki rozpieracza są wysuwane i składane automatycznie za pomocą jednego przycisku, co oszczędza nam pracy manualnej. Napięcie wejściowe doprowadzone jest do listwy startowej i przekazywane kolejnym modułom ściany przy pomocy styczników umieszczonych w bocznych krawędziach paneli. Dzięki temu, że parametry techniczne MAW’a 110E są takie same jak ściany podstawowej to możemy w nim zastosować dowolne wypełnienie lub okładzinę, zamontować drzwi jedno i dwu skrzydłowe. W modelu elektrycznym jesteśmy też w stanie zrobić panele częściowo przeszklone jak wcześniej pokazywany MAW 110G. Drugą kategorią ścian KW są akustyczne szklane ściany w 2 wariantach. Pierwszym z ich jest TAW1, 1 szybowa akustyczna ściana. W tym systemie nie mamy możliwości przesuwania ściany w każdym możliwym momencie. Dzięki temu zyskujemy wiele innych korzyści, przede wszystkim dzięki bardzo cienkim ramom wrażenie, iż ściana jest zrobiona całkowicie ze szkła. Nie zamyka to optycznie pomieszczenia, a dzięki transparentności dodatkowe światło dzienne powiększa wydzieloną przestrzeń. Drugim wariantem ścian TAW jest TAW2, który jest dwuszybową ścianą akustyczną. Dzięki podwójnemu przeszkleniu ma wysokie parametry dźwiękoszczelności i w dalszym ciągu jest łatwy w montażu. W systemie TAW2 mamy też możliwość montowania różnego rodzaju drzwi: szklane bez ramowe, handlowe, drzwi w ramie aluminiowej z opadającym progiem, które w znaczącym stopniu podnoszą akustykę ściany. Prócz tych wariantów cały system ma 2 rodzaje:

  • Szprosowy – gdzie na montażu między tafle szkła instalowane są cienkie ramiaki aluminiowe;
  • Bezszprosowy – gdzie tafle szkła stykają się przy pomocy elastycznych taśm montażowym, w przypadku narożników także jest używany ten sposób, dzięki czemu nie musimy wykorzystywać aluminiowych ramiaków, jest to system o wysokich parametrach wizualnych. (RK)

Do kogo skierowana jest oferta KOMANDOR WALLS?

Nasza oferta kierowana jest gównie do obiektów użyteczności publicznej. Nasze ściany mobilne oraz akustyczne ściany szklane najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach jak wydzielanie stanowisk w biurach, przedzielanie sal w hotelach, dzielenie sal konferencyjnych, czy też w szkołach tańca, przedszkolach, na uczelniach wyższych, w gabinetach lekarskich, itp. Realizacje w prywatnych mieszkaniach są dla nas oczywiście możliwe do zrealizowania, jednak sam produkt był tworzony z myślą o tym, że zastąpi standardowe ściany KG. (RK)

KOMANDOR stworzył cenione przez klientów na całym świecie systemy do łatwego podziału przestrzeni wewnętrznych. Sukces firmy nie byłby możliwy bez autorskiego programu o nazwie „Komandor Designer”. Czy może Pani opowiedzieć o tej aplikacji?

Firma Komandor oparła swój sukces na wdrożeniu autorskiego oprogramowania jakim jest Designer. Jest to program który jednocześnie służy architektom do projektowania dla klienta, ale również jest zintegrowane z parkami maszynowymi w naszych ZK. Dzięki takiemu systemowi pracy, skracamy znacznie jego czas oraz eliminujemy możliwości gdzie może wkraść się ludzki błąd. KW również opiera swoją pracę na programie Designer, gdzie przygotowujemy wszystkie oferty dla klientów, a następnie wysyłamy je na produkcję. Wkrótce firma Komandor chce wprowadzić całkowicie nowy model działania który nazywa iKOM, oparty na możliwościach Designer’a oraz całej zgromadzonej wiedzy Komandora, KW oraz innych firm, jednak o tym wiele więcej jeszcze nie mogę powiedzieć. (RK)

KOMANDOR WALLS nieustanne rozszerza portfolio oferowanych produktów oraz sieć sprzedaży. Proszę powiedzieć co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

KW powstał przez naturalny rozwój firmy KOMANDOR wraz z jej możliwościami, sukces KW opiera się w znaczącej mierze na sukcesie KOMANDORA. Wszyscy pracownicy, którzy go zaczynali mieli już kompleksową wiedzę, program Designer jedynie dostosowaliśmy do naszych potrzeb (bez konieczności budowania go od podstaw). Dodatkowo firma jest znana na rynku od 1992 roku, bariera wejścia była znacznie mniejsza dla KW, niż dla innej świeżo startującej firmy. Dalej cieszymy się, że budując KW możemy pożytkować się niesamowicie dużą ilością wiedzy i doświadczeniem jakie posiada organizacja na całym świecie. Wejście na rynki też było ułatwione tym, iż KOMANDOR posiada już swoich przedstawicieli w ponad 40 krajach. (RK)

Przedsiębiorstwo zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień poprzez swoją pracę budują markę i sukces firmy?

W szeregach KW pracują wykwalifikowani specjaliści dysponujący wiedzą oraz doświadczeniem z zagadnień branżowych dotyczących ścian mobilnych jak również akustycznych stałych ścian szklanych. Są wśród nich akustycy, konstruktorzy, projektanci, a także handlowcy. Nie ma dla nich trudnych pytań, na każdy z nich udzielają wyczerpujących informacji, ewentualnie podpowiadają najbardziej optymalne rozwiązanie. Dzięki temu są w stanie zbudować długofalowe relacje z klientem, co jest podstawą działania firmy na rynku budowlanym. KW posiada również wykwalifikowane ekipy montażowe, które są w stanie sprostać wysokim wymaganiom stawianym w dzisiejszych czasach przez inwestorów. (MJ)

komandor-walls3

Jakość produktów to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w branży meblarskiej nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Ciężko jest wyróżnić jedną firmę, na sukces, wygląd i funkcjonalność naszych ścian wpływa każdy z elementów w nich zastosowanych. Dlatego korzystamy ze sprawdzonych dostawców, często z rodzimego rynku dzięki czemu nie dość, że wspieramy Polski przemysł, to też jesteśmy w stanie w krótkim czasie wykonać zlecenia niestandardowe. (MJ)

KOMANDOR to solidna firma z tradycjami, zawsze podążająca w kierunku innowacyjności. Firma produkuje systemy podziału przestrzeni wewnętrznych zgodnie z najnowszymi technologiami i trendami. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem KOMANDOR WALLS były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Najważniejsze inwestycje z ostatnich kilku lat są związane z szeroko pojętymi działaniami w obszarze R&D. Kluczowymi inwestycjami było stworzenie własnej komory do badań akustycznych, próbek paneli ścian mobilnych oraz własnej ramy do badań pod kątem wytrzymałościowym ścian. Przeprowadzamy cyklicznie również szereg badań w Instytucie Techniki Budowlanej z zakresu akustyki oraz bezpieczeństwa użytkowania ścian zarówno mobilnych jak i akustycznych szklanych ścian stałych. (MJ)

KOMANDOR WALLS specjalizuje się w podziale oraz zabudowie pomieszczeń dla ich wygodnego i funkcjonalnego użytkowania. Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Rynek ścian mobilnych oraz stałych akustycznych jest bardzo duży, tak naprawę w każdym nowym budynku występuje któreś z rozwiązań z naszego asortymentu. Nie możemy stać w miejscu, cały czas rozwijamy nasze produkty, udoskonalamy budowę oraz rozszerzamy paletę rozwiązań. Zwracamy uwagę na odpowiedź z rynku czego potrzebują klienci i dostosowujemy się do zapotrzebowania. Bardzo dużo pomaga nam w tym współpraca z architektami, którzy tak naprawdę kreują nowy wizerunek miasta jak i przestrzeni budynków użyteczności publicznej. (MJ)

Potwierdzeniem wysokiej jakości produktów KOMANDOR WALLS są otrzymane certyfikaty i atesty.

Wszystkie ściany czy to mobilne czy to stałe posiadają wszystkie stosowne atesty w ITB przez co możemy zagwarantować klientom, że to co zamówili będzie zrealizowane w 100% na budowie i nic nie będzie odbiegało od ich oczekiwań. Dodatkowo dla akustycznych ścian stałych procedowane są działania mające na celu uzyskanie europejskiej oceny technicznej co w znacznym stopniu ułatwi sprzedaż poza granicami Polski. (MJ)

Specjalizacją KOMANDOR WALLS jest podział pomieszczeń oraz ich funkcjonalna zabudowa, którą można w prosty sposób uzyskać, stosując ścianki mobilne. Z czego są Państwo najbardziej dumni biorąc pod uwagę cały okres funkcjonowania KOMANDOR WALLS?

Na przestrzeni zaledwie kliku lat działalności projektu Komandor Walls udało się stworzyć od zera produkt, który obecnie z powodzeniem sprzedajemy zarówno na rynkach polskich jak i zagranicznych. Wymagało to zaangażowania wielu osób, środków finansowych i czasu, jednak w obecnej chwili jesteśmy dumni z naszej gamy produktów. Co więcej stale pracujemy nad poprawą naszych produktów zarówno pod względem akustyki jak i designu. Zwiększamy również zakres użytkowania naszych ścian, a także wprowadzamy na rynek nowa gamę produktów – akustyczne ściany szklane. Sukcesywnie budujemy markę Komandor Walls na rynku Polskim oraz zagranicznym. (MJ)

fb button