WYWIAD - Komputronik S.A. Dyrektor Sprzedaży Omnichannel Sławomir Komiński

Share

Komputronik1

Komputronik S.A. od 1996 roku dostarcza do polskich domów, przedsiębiorstw i instytucji publicznych najnowszy sprzęt komputerowy, oprogramowanie, akcesoria elektroniczne, produkty AGD i RTV, jak również świadczy szereg specjalistycznych usług. O historii firmy, obecnych możliwościach i planach na przyszłość opowiada Pan Sławomir Komiński - Dyrektor Sprzedaży Omnichannel Komputronik S.A.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy Komputronik S.A. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju? 

 

Nasze początki zaczęły się na 4 mkw. na poznańskim Grunwaldzie, kiedy Prezes Wojciech Buczkowski razem ze swoim bratem Krzysztofem, chcąc zdobyć pieniądze na studia, postanowili wykorzystać swoją pasję i zainteresowanie komputerami. Na niewielkiej powierzchni Komputronik prowadził lokalną sprzedaż produktów IT oraz świadczył drobne usługi, np. naprawy komputerów czy pomoc techniczną. Rynek był wtedy bardzo chłonny i firma rozwijała się bardzo szybko. W 1998 roku uruchomiliśmy jeden z pierwszych sklepów internetowych oraz rozpoczęliśmy sprzedaż hurtową do partnerów. Rok później zaczęliśmy produkować komputery pod własną marką, a w 2001 utworzyliśmy sieć salonów na zasadach franczyzy. Wiele momentów w naszej historii było i nadal jest istotnych dla naszego rozwoju. Doceniamy to, jak wiele udało nam się osiągnąć przez te lata i z optymizmem patrzymy w przyszłość, dlatego też stale powiększamy powierzchnię magazynową i poszerzamy naszą ofertę produktową. Dziś w naszej ofercie jest ich już przeszło 100 tys. Dodatkowo inwestujemy w rozwiązania integrujące proces sprzedaży wokół klientów i ich potrzeb, aby poza stabilnością i zaufaniem umożliwiać także  łatwe i intuicyjne zakupy, niezależnie od kanały: online, offline, przy poprzez urządzenia mobilne. 

 

Komputronik S.A. już od samego początku istnienia do dziś słynie z najwyższej jakości – zarówno obsługi klienta, jak i świadczonych usług. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o oferowanych produktach i usługach? 

 

Przede wszystkim jesteśmy jedną z czołowych firm, która zajmuje się dystrybucją elektroniki użytkowej w Polsce. Mamy w swojej ofercie produkty kilkuset renomowanych marek, w tym najnowsze oprogramowanie, akcesoria elektroniczne, produkty AGD i RTV oraz produkty z kategorii Komputronik Home. Jesteśmy również producentem sprzętu i oprogramowania, mamy własną, rozpoznawalną markę komputerów. Do każdego z tych produktów oferujemy szeroki wachlarz usług, od atrakcyjnych form finansowania, przez usługi serwisowe, po bardzo praktyczne rozwiązania, jak przeniesienie danych z urządzenia na urządzenie, ich konfiguracje i dodatkowe zabezpieczenia. W ramach spółki Komputronik Biznes oferujemy doradztwo i kompleksową obsługę informatyczną przedsiębiorstw i instytucji. Zapewniamy usługi outsourcingu IT oraz outsourcingu druku, co cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jesteśmy wyspecjalizowanym partnerem, który pozwala firmom efektywniej zarządzać swoimi wewnętrznymi projektami.

 

Sprzedaż detaliczna prowadzona jest za pośrednictwem internetowego sklepu Komputronik.pl oraz ogólnopolskiej sieci ponad 200 salonów własnych, franczyzowych i partnerskich. Co sprawiło, że Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

 

Myślę, że jednym z kluczowych elementów, jest kwestia „bliskości”, o którą zabiegamy w relacjach z klientami. Bliskości rozumianej nie tylko geograficznie – jesteśmy niemal w każdym dużym i średnim mieście - ale przede wszystkim pojmowanej jako bycie blisko klientów i ich potrzeb. Kompaktowy format naszych salonów, nastawienie na doradztwo i pomocni handlowcy, którzy asystują klientom w procesie zakupowym czy setki artykułów poradnikowych publikowanych regularnie na Komputronik.pl, to te elementy, które poza szeroką ofertą produktową, stanowią wartość dodaną, odróżniającą nas od innych firm z branży. Poza tym licznie realizowane  akcje promocyjne i rabatowe, program lojalnościowy „Klient VIP”, atrakcyjna oferta finansowania m.in. w ratach 0% to dodatkowe atuty.  

 

Spółka w każdym miesiącu zwiększa swoją ofertę o ponad tysiąc nowości produktowych. Klienci Komputronik S.A. mogą wybierać spośród blisko 100 000 produktów kilkuset różnych marek. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy? 

 

Dziś nasi klienci mają dostęp do oferty liczącej ok. 100 tysięcy produktów. Konsekwentnie realizujemy naszą strategię marketingową, w której mówimy: mamy to! Wiemy, że fakt, iż jesteśmy polską firmą z ponad 20 letnim doświadczeniem, która funkcjonuje stabilnie, i której można ufać, ma bardzo duże znaczenie dla klientów. Posiadamy wiedzę, sieć relacji biznesowych, często wieloletnich, i możliwości organizacyjne do rozwoju. Staramy się stale poszerzać nasze portfolio produktów i dostarczać naszym klientom jak najlepszą ofertę. Rozwijamy też nasze kanały sprzedaży. W 2016 roku, wierząc że najlepiej znamy naszych klientów i ich potrzeby, odświeżyliśmy własnymi siłami nasz sklep internetowy, od tamtego momentu systematycznie dalej pracujemy nad rozwojem jego funkcjonalności. Jesteśmy tam, gdzie nasz odbiorca, dlatego zmieniliśmy swoją strukturę i przywiązujemy dużą wagę do inwestycji, aby być w pełni omnichannel. 

 

Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

 

Najważniejsze inwestycje, które zrealizowaliśmy w ostatnich latach to zdecydowanie: rozwój sieci salonów agencyjnych, odświeżenie sklepu internetowego komputronik.pl oraz powiększenie magazynu. Jednak nie bez znaczenia są również inne aktywności, które podejmowaliśmy. Poszerzamy kompetencje naszych pracowników, chcemy jeszcze większy nacisk położyć zarówno na szkolenia, jak i komfort ich pracy w zakresie rozwiązań informatycznych wspierających proces sprzedaży. Wdrożyliśmy również nową strategię marketingowej, dzięki której Komputronik stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny i pozyskał nowych klientów.

 

Jakie nowe inwestycje związane z dalszym rozwojem firmy mają Państwo w planach?

 

Nieustannie rozwijamy platformę e-commerce. Obserwujemy trendy rynkowe, staramy się od razu w nie wpisywać, a nierzadko także je kreować. To - wraz z rozwojem sieci sprzedaży i jej integracją w perspektywie omnichannelowej - na pewno będzie wyznaczało nam kierunek inwestycji w najbliższych latach.

 

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

 

Wszyscy nasi klienci oraz partnerzy są dla nas ważni. Każdego doceniamy indywidualnie, pielęgnujemy relacje i dbamy o ich rozwój.

 

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

 

Staramy się pozostawać firmą odpowiedzialną społecznie. Wspieramy wiele inicjatyw. Jesteśmy też dumni z naszych pracowników, którzy inicjują akcje, które mają na celu wspomóc potrzebujących kolegów. Właśnie uruchomiliśmy również Fundację Komputronik, której zadaniem będzie rozwijanie możliwości i pasji u tych, którzy nie mają na to wystarczających środków.

 

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo poszczycić?

 

Otrzymujemy wiele wyróżnień i nagród, jednak zawsze najbardziej doceniamy te, które przyznawane są przez naszych klientów lub partnerów, jak np. Gwiazda Jakości Obsługi, Gwiazda Dekady, odznaczenia Superbrands czy tytuły nadawane nam przez Huawei, Microsoft czy Dell, którzy doceniają nas za eksperckość oraz doświadczenie. Cieszymy się również, że znaleźliśmy się w czołówce zestawienia przygotowanego przez Polski Instytut Badań Jakości, analizującego polski rynek e-commerce. Przyznawane wyróżnienia motywują nas do dalszego rozwoju!

 

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie