magazine top

bank-i-kredyt-dla-rolnikow1

Co roku tysiące rolników biorą kredyty, które pomagają im kontynuować prowadzenie działalności rolnej. Niestety bez dopłat, programów dofinansowania z Unii Europejskiej czy właśnie bez kredytów wiele osób musiałoby zmienić branżę. Każdego roku mamy do czynienia z inną pogodą, a nawet z miejscowym występowaniem klęsk żywiołowych, jak choćby susze czy powodzie, które w Polsce występują regularnie. Przez złą pogodę najwięcej tracą rolnicy, którzy zajmują się głównie uprawami rolnymi. Niestety takie straty w naturze prowadzą do strat finansowych, a wtedy przydaje się kredyt dla rolnika. Na co można wziąć taki kredyt i jakie formalności trzeba spełnić?

Wymagania banków mogą być różne

Warto zaznaczyć, że bank może mieć różne wymagania ze względu na typ zaciąganego zobowiązania finansowego. Najprościej można dostać kredyt gotówkowy czy kredyt konsolidacyjny. Istnieje też prosty kredyt dla rolnika, który chce go przeznaczyć na prowadzenie działalności, jak choćby kredyt w rachunku bankowym. Do tych form kredytów wystarczy naprawdę minimum dokumentów, zwłaszcza jeśli rolnik w tym banku już kiedyś brał kredyt i spłacił go na czas.

Podstawowym wymaganiem każdego banku jest posiadanie zdolności kredytowej i dobrej historii kredytowej. Przez zdolność kredytową rozumie się posiadanie środków, co miesiąc, na spłatę kolejnej raty kredytu. Im większe są dochody, a niższe miesięczne wydatki, tym zdolność kredytowa jest większa. Przy niskim kredycie wystarczy przedstawienie dochodów z działalności rolnej oraz zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatków do US i składek do KRUS. Z kolei historia kredytowa to spis wszystkich poprzednio zaciągniętych zobowiązań finansowych. Jeżeli były spłacane terminowo, to i historia będzie dobra.

Jednak przy kredytach inwestycyjnych lub też bardzo wysokich kwotach kredytów może być potrzebna większa liczba dokumentów. Bardzo często przy kredytach na inwestycję potrzebne jest też zabezpieczenie. Najczęściej oddaje się w zabezpieczenie nieruchomości, na których ustanawiana jest hipoteka dla banku. Ma to być gwarancją, że pożyczone pieniądze rolnik odda.

Jaki kredyt jest najlepszy?

Tak naprawdę trudno powiedzieć, który kredyt dla rolnika jest najlepszy, bowiem zależy to od potrzeb konkretnego gospodarstwa rolnego. Obecnie do wyboru są setki kredytów, na różne cele, w tym preferencyjnych czy też z dofinansowaniem. Jeśli rolnikowi potrzeba małej kwoty pieniędzy, aby tylko kupić ziarno do wysiania, równie dobrze może wziąć kredyt gotówkowy. Natomiast przy inwestycjach w modernizację maszyn rolniczych albo też w celu budowy kolejnej nieruchomości czy zakupu działki rolnej, bardziej opłacalne mogą być nisko oprocentowane kredyty rolnicze.

Jeżeli szukamy konkretnego kredytu, na przykład na wymianę maszyn rolniczych na nowe, warto skorzystać z doradztwa w banku, ponieważ wtedy otrzymamy ofertę doskonale dopasowaną do naszych potrzeb. Przy tej ilości dostępnych kredytów, jakie mamy na rynku, samodzielnie może być po prostu trudno wybrać najlepszą dla siebie opcję. Zwłaszcza jeśli ma być to kredyt na wysoką sumę, dobrze jest zasięgnąć opinii eksperta, aby wybrać najkorzystniejsze zobowiązanie, które z jednej strony wspomoże gospodarstwo, a z drugiej jego spłata nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu.