magazine top

Nie każda rekrutacja wygląda tak samo. Sposób pozyskiwania pracowników zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości firmy, charakteru branży i rodzaju stanowiska, które wymaga obsadzenia. Jakie są najpopularniejsze metody rekrutacji i selekcji pracowników? Podpowiadamy, które rozwiązania przynoszą najlepsze efekty.

Najpopularniejsze metody rekrutacji

Ogłoszenie o pracę

Tradycyjna metoda rekrutacji może być skuteczna, jeśli wiemy, kogo szukamy (czyli mamy profil kandydata modelowego), stworzymy kompletne ogłoszenie, zawierające wszystkie niezbędne informacje i zamieścimy je w kanałach dopasowanych do grupy docelowej (np. na lokalnych portalach informacyjnych, forach branżowych, w zakładce kariera na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych). To popularna metoda pozyskiwania kandydatów o standardowych umiejętnościach.

Rekomendacje

Programy poleceń pracowniczych cieszą się coraz większa popularnością. Po pierwsze: skracają czas poszukiwania kandydatów (ogłoszenie dociera do osób, które idealnie pasują do profilu stanowiskowego). Po drugie: minimalizują ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby. Pracownicy polecają osobę, którą znają i której sami ufają. Po trzecie: pozytywnie wpływają na wizerunek firmy – zatrudnieni, którzy polecą osobę do pracy, mogą odebrać nagrodę, najczęściej finansową.

Współpraca z agencją rekrutacyjną

Agencja rekrutacyjna przejmuje wszystkie obowiązki związane z procesem rekrutacyjnym – od momentu stworzenia ogłoszenia po podpisanie umowy i onboarding. Rekruterzy korzystają z technik pasywnych i aktywnych, w zależności od charakteru branży czy rodzaju stanowiska. Dysponują szeroką bazą kandydatów oraz rozbudowaną siecią kontaktów. Dzięki temu są w stanie dużo szybciej dotrzeć do osób, które pasują do profili stanowiskowych.

Executive Search

To jedna z bezpośrednich metod poszukiwania pracowników. Rekrutację metodą Executive Search przeprowadzają headhunterzy. Ich zadanie polega na identyfikacji kandydatów, stworzeniu spersonalizowanej oferty zatrudnienia przy zachowaniu pełnej poufności. Metoda ta jest wykorzystywana w rekrutacji specjalistów o rzadkich kwalifikacjach oraz kadry zarządzającej.

Metody selekcji pracowników

Analiza aplikacji

Analiza dokumentów aplikacyjnych to niezbędny element rekrutacji prowadzonej tradycyjnymi sposobami. Rekruterzy weryfikują, czy kandydaci mają wymagane uprawnienia, certyfikaty lub doświadczenie zawodowe na pokrewnym stanowisku.

Rozmowa kwalifikacyjna

Drugi etap rekrutacji to spotkanie z pracownikiem. Choć jeszcze do niedawna rozmowa kwalifikacyjna odbywała się wyłącznie w biurze firmy, dziś, w dobie pracy zdalnej, coraz częściej praktykuje się spotkanie online – zwłaszcza gdy pracownik aplikuje do firmy, która ma siedzibę w innym mieście lub za granicą. Rozmowa kwalifikacyjna to czas na weryfikację kompetencji miękkich. W trakcie spotkania rekruter sprawdza także, jaka jest motywacja pracownika i czy pasuje do kultury organizacyjnej firmy.

Assessment Center

Sesje AC są prowadzone przez certyfikowanych asesorów i mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. W trakcie spotkań kandydaci biorą udział w sesjach indywidualnych i grupowych. Wypełniają kwestionariusze osobowościowe, biorą udział w symulacjach i testach umiejętności. Mogą skonfrontować się z innymi kandydatami. Assessment Center to jedna z najskuteczniejszych form rekrutacji. Pozwala zweryfikować umiejętności kandydata, np. ocenić jego asertywność, komunikatywność czy zdolności przywódcze.

Referencje

To metoda selekcji pracowników, którą stosuje się w przypadku rekrutacji na stanowiska kierownicze, wymagające dużej odpowiedzialności. Rekruter kontaktuje się z kilkoma osobami, które pracowały z kandydatem z prośbą o ocenę jego pracy. Opinie trafiają do akt kandydata i są brane pod uwagę na ostatnim etapie rekrutacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://hrk.pl/pl/baza-wiedzy/artykuly-eksperckie/metody-rekrutacji-i-selekcji-pracownikow-jak-wybrac-najlepszego-kandydata

fb button

grab my essay banner

logo jooble