magazine top

dds-auto

Rozwój przemysłu motoryzacyjnego nie byłby możliwy, gdyby nie specjalistyczne urządzenia. To one produkują części oraz podzespoły. Poznaj kilka urządzeń wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej.

Rozwój przemysłu motoryzacyjnego nie byłby możliwy, gdyby nie specjalistyczne urządzenia. To one produkują części oraz podzespoły. Poznaj kilka urządzeń wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej.

Prasa wykrojnikowa
To urządzenie wykorzystuje się do cięcia miękkich materiałów, takich jak materiały syntetyczne, tkaniny, skóra, uszczelki, guma, filc czy materiały piankowe. Maszyna „kroi” materiał na określone części po uprzednim zaprogramowaniu jej. To właśnie to urządzenie tnie samochodowe chodniczki.

Linia do termokompresji
Linia współpracuje z urządzeniami, które wykorzystywane są przy produkcji regałów do pojazdów silnikowych. Urządzenie wykorzystuje technologię obróbki plastycznej i zgrzewania. W ten sposób produkuje się konstrukcje metalowe, połączenia metalowo-aluminiowe do nadwozi oraz podwozi.

Giętarka do rur
Najprościej mówiąc giętkarki „wyginają” rury do określonego kształtu. Niektóre z nich wykorzystują podwójny kierunek gięcia, które pozwala na tworzenie nawet skomplikowanych detali. Giętkarki do rur są wyposażone w specjalne oprogramowanie z grafiką trójwymiarową. Dzięki temu operator maszyny w szybki i prosty sposób dyktuje urządzeniu plan działania. Oprogramowanie umożliwia również wykonanie symulacji gięcia. Giętkarki do rur można również spotkać w przemyśle lotniczym, klimatyzacyjnym, a nawet podczas produkcji elementów wyposażenia.

Zwijarka do blach
Zwijarki to najpowszechniejsze urządzenia używane w branży motoryzacyjnej. Są stosowane do zwijania blachy w określony kształt. Zwykle są to rury cylindryczne lub stożkowe. Zwijarki do blach wykorzystuje się także do zwijania drutów oraz prętów okrągłych, płaskich i kwadratowych. Zwijarki do blachy posiadają specjalne wałki, które zapewniają właściwą jakość zwijania. Bardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone również w stół, który ułatwia prowadzenie blachy.

Maszyny z technologią CNC
Przemysł motoryzacyjny wymaga ogromnej precyzji. Dlatego wykorzystuje się w nim złożoną obróbkę skrawaniem. Urządzenia tworzą złożone części takie jak wały krzywkowe, łopatki wirników silnika, czy też obudowy. Technologia CNC jest również wykorzystywana w branży medycznej do produkcji protez, implantów, a także soczewek i okularów.

fb button