Jakość i bezpieczeństwo idą zawsze w parze

Share

Faurecia1

1 na 3 pojazdy na całym świecie ma wmontowane systemy lub technologię autorstwa firmy Faurecia. Taki globalny zasięg produkcyjny jest udziałem Grupy Faurecia, potentata na rynku motoryzacyjnym w zakresie wyposażenia aut, który swoje oddziały ma w 34 krajach świata, zatrudniając ponad 100 000 osób w 330 zakładach produkcyjnych i 30 ośrodkach badawczo-rozwojowych.

W Polsce Faurecia ma 9 zakładów, a jedną z nich jest Faurecia Wałbrzych S.A. (Faurecia Automotive Polska S.A.)

Ekspansja na polskim rynku
Polska historia dla francuskiego przedsiębiorstwa rozpoczęła się w 1996 r., wtedy właśnie otwarto pierwszy zakład w Grójcu. Pozostałe mieszczą się w Wałbrzychu, Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim. Faurecia Automotive Polska prowadzi działalność w trzech sektorach produkcyjno-technologicznych: Automotive Seating (Siedzenia Samochodowe), Cleaning Mobility (Technologie Kontroli Spalin), Interior Systems (Moduły Wewnętrzne). Tak szeroki wachlarz usług wymaga zarządzania przez kadrę specjalistów. Obecnie w wałbrzyskim przedsiębiorstwie pracuje 567 osób. Nowe projekty są wdrażane przez inżynierów prowadzących projekt, których zadaniem jest wprowadzenie nowych maszyn, narzędzi i usprawnień na produkcji seryjnej. Ponadto osoby zatrudnione odpowiadają za wdrożenia nowych projektów oraz rozwiązywanie bieżących spraw zgodnie z przyjętym harmonogramem. Aby technologie funkcjonowały prawidłowo musi nad nimi czuwać sztab doświadczonych specjalistów, których na szczęcie nie brakuje w parku maszynowym Faurecia Wałbrzych S.A.

Na sukces pracuje każdy, każdego dnia
Z perspektywy ponad dwudziestu lat obecności w kraju nad Wisłą, polskie oddziały francuskiego producenta są w fazie prosperity. Jak przyznaje Marcin Wójcik, Plant Manager i członek zarządu Faurecia Wałbrzych S.A., firma odniosła sukces, ponieważ jest zbudowana na silnych fundamentach. Ta mocna podstawa obejmuje kilka kluczowych zagadnień. Pierwszym z nich są zaangażowani i wykwalifikowani pracownicy na wszystkich szczeblach organizacyjnych. Zarządzający z dumą przyznają, że w ich zakładzie rotacja kadrowa jest na bardzo niskim poziomie. W zespole działają operatorzy, liderzy, mistrzowie, technolodzy, a nawet kierownicy ze stażem kilkunastoletnim. Przedsiębiorstwo znają od podszewki, ponieważ te same osoby były obecne przy uruchamianiu poszczególnych linii technologicznych. Zatrudnieni wypełniają swoje obowiązki w nowoczesnym parku maszynowym, wyposażonym w najnowsze rozwiązania technologiczne i aparaturę kontrolno-pomiarową. Ponadto polityka fabryki zakłada oferowanie swoim klientom nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych, co przekłada się na stabilną produkcję pod względem jakości i wydajności. Takie założenia i ich realizacja przekładają się na grono zadowolonych odbiorców, których zamówienia są realizowanie terminowo, a produkty charakteryzują się wysoką jakością i starannością wykonania. Te zagadnienia są zgodne z wytycznymi Faurecia Excellence System. Firmowe zasady, w których mowa o ukierunkowaniu na jakość, standaryzację i wprowadzanie narzędzi systemowych, pozwalają na szeroki rozwój całego zakładu. Tak dobry sposób zarządzania został również dostrzeżony przez gremia eksperckie, gdyż Faurecia Wałbrzych S.A. zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Firma Odpowiedzialnego Biznesu” w Plebiscycie Gospodarczym Muflony 2017.

Potencjał budują ludzie i stałe zasady
Kadra kierownicza na bieżąco obserwuje nowe trendy i innowacje wprowadzane w branży motoryzacyjnej. W związku z tym sztab inżynierów i innych specjalistów wychodząc naprzeciw wyzwaniom technologicznym jutra, przygotowuje inteligentne rozwiązania z zakresu: mobilności, komfortu i oczywiście bezpieczeństwa jazdy. Grupa Faurecia w sektorze - struktura siedzeń i mechanizmy jest numerem jeden na światowym rynku gospodarczym. Warto jeszcze zaznaczyć, że w skali globalnej Grupa Faurecia, co do wielkości zajmuje szóste miejsc na świecie jako producent wyposażenia samochodowego. Tak wysoka pozycja wymaga przestrzegania wielu standardów przez pracowników i kadrę zarządzającą w wałbrzyskim oddziale. Wśród wielu można wymienić: 13 zasad „Mandatory Rules” określających sposoby codziennego dbania o zdrowie i życie osób zatrudnionych; 7QB „Quality Basics” mówiących o realizacji wytycznych jakościowych. Dodatkowo odbywają się cykliczne audity Systemu (wg wymagań IATF), Procesu (PQA) w celu weryfikacji przestrzeganych standardów. Tak szeroko skrojona kontrola na wielu płaszczyznach produkcyjnych i osobowych nie powinna dziwić, ponieważ jak podkreśla Marcin Wójcik pracownicy Faurecia mają bezpośredni wpływ na parametry bezpieczeństwa SR produktu. Świadomość odpowiedzialności w związku z produkcją wyrobów S/R tzn. bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem kierowców i pasażerów samochodów jest budowana już w fazie przygotowawczej do pracy, kiedy mają miejsca szkolenia wstępne dla nowozatrudnionych. Natomiast dla stałej kadry są organizowane cykliczne warsztaty przypominające.

Podstawa to dostawa
W związku z powyżej przedstawionymi wymaganiami, Zarząd Faurecia Wałbrzych S.A. stawia także wysoko poprzeczkę dla swoich dostawców. Te wymogi pochodzą wprost od klientów firmy, co ma później odzwierciedlenie w specyficznych oczekiwaniach dla zaopatrzeniowców. Struktura przedsiębiorstwa działającego w globalnej grupie przekłada się również na stawiane warunki przez francuską centralę dla dostawców. Taka polityka warunkuje dostarczanie komponentów bardzo zbliżonej jakości niezależnie od zakładu produkcyjnego. Ponadto raz do roku dostawcy są poddawani ocenie, biorąc pod uwagę jakość i terminowość realizacji. Te kontrole sprawiają, że Faurecia korzysta tylko ze sprawdzonych i solidnych dostawców.

Inwestycje nakręcają kolejne plany
Wałbrzyskie przedsiębiorstwo wykonuje działania z zakresu czterech dziedzin: fotele samochodowe, technologie kontroli emisji spalin, moduły wewnętrzne i zewnętrzne. Tak szerokie spektrum funkcjonowania nie jest możliwe bez nowoczesnego parku maszynowego. W jego obrębie znajduje się półautomatyczna i automatyczna linia montażowa do produkcji mechanizmów regulacji siedzeń samochodowych. Te linie składają się z maszyn modułowych, które są połączone w jedną linię montażową w kształcie U-shape. Na przestrzeni kilku, ostatnich lat poczyniono szereg inwestycji w celu zapewnienia jeszcze bardziej wydajnej pracy. Do takich posunięć należy zaliczyć: zakup prasy hydraulicznej do wykrawania precyzyjnego, maszyny do odłuszczania chemicznego oraz utworzenie nowoczesnych linii montażowych z procesami prasowania i zagniatania, spawania laserowego, nitowania i spawania laserowego. Jednak nie można spocząć na laurach, gdy bardzo poważnie myśli się o dalekosiężnym rozwoju. Dlatego w Faureci Seating, Wałbrzych Recliners Plant jest już plan zakładający kolejną rozbudowę o następne linie montażowe z procesami spawana laserowego i nitowania oraz do produkcji produktów mechatronicznych. Strategia inwestycyjna na przyszłe lata zakłada poszerzenie parku maszynowego o kolejne urządzenia, m.in.: piece hartownicze, narzędzia do wykrawania precyzyjnego i roboty automatyczne.

Pomoc ma moc
Rosnące przychody i zadowoleni klienci to nie jedyny cel, jaki stawiają przed sobą zarządzający Faurecia Wałbrzych S.A. Wśród podjętych działań, chętnie również angażują się w akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne, tym samym podnosząc ich standard oraz pomagając potrzebującym. W 2018 roku Faurecia zakupiła stroje piłkarskie dla dzieci na co dzień trenujące w Klubie Piłkarskim Gwarek Wałbrzych oraz uczestniczyła w zbiórce rowerów, rolek i artykułów chemicznych dla Domu Dziecka. Zarządzający firmą nie są również obojętni na ogólnopolskie akcje, ponieważ w tym roku wsparli dwie rodziny w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działaniami sponsorskimi również objęte były lokalne inicjatywy jak: impreza motoryzacyjna Moc Maszyn organizowana przez Starą Kopalnię (Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu) oraz wydarzenie sportowe Bieg Wałbrzych-Gorzów. Faurecia jako globalny potentat na rynku motoryzacyjnym odniosła już nie jeden sukces, który był udziałem także polskich oddziałów i ludzi w nich zatrudnionych. Przyszłe plany prognozują, że kolejny rok będzie można zaliczyć również do tych udanych. 

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie