magazine top

SITECH1

SITECH Sp. z o.o. jest wiodącym producentem siedzisk samochodowych. Firma została założona w 1998 roku w Polkowicach przez spółki Volkswagen AG oraz KWD GmbH. Spółkę tworzą trzy zakłady produkcyjne – w Polkowicach, Głogowie oraz od 2016 roku we Wrześni, a także Biura Badań i Rozwoju w Polkowicach i we Wrocławiu. O firmie opowiada Adam Holewa – Dyrektor zarządzający ds. technicznych/ Dyrektor zakładu/ Prokurent.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy SITECH Sp. z o.o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Historia firmy SITECH liczy już ponad 20 lat, a rozpoczęła się w 1998r. To wtedy powstała pierwsza hala produkcyjna. Myślę, że początkowo nikt nie przypuszczał jak bardzo fabryka rozbuduje się w kolejnych latach. Dynamiczny rozwój spółki spowodował jej rozrost już w 2003r. Wówczas powstały dwie kolejne hale produkcyjne oraz magazyn. Zdobywając kolejne projekty, SITECH w 2013 r. otworzył drugi zakład produkcyjny w Głogowie. W tym samym roku powstało Biuro Badawczo – Rozwojowe przy Politechnice Wrocławskiej we Wrocławiu. Była to inwestycja związana z rozbudową obszaru doświadczalnego „Testy. Struktury metalowe” oraz budowy działu Prototypów znajdujący się w zakładzie w Polkowicach. Kolejnym kluczowym wydarzeniem dla spółki było otwarcie trzeciego zakładu produkcyjnego we Wrześni. Odbywa się tam produkcja kompletnych siedzisk samochodowych dla nowego VW Crafter, które dostarczamy Just in Sequence do fabryki VW.

SITECH Sp. z o.o. jest renomowaną spółką należącą do koncernu Volkswagen. Specjalizujecie się w produkcji metalowych stelaży siedzisk samochodowych do wybranych modeli samochodów takich marek jak: Volskwagen, Audi, Volkswagen Samochody Użytkowe, Skoda, Seat oraz Porsche. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

SITECH jest jednym z nielicznych producentów komponentów siedzeń samochodowych, którego produkty zostały zaprojektowane w ośrodkach Badawczo- Rozwojowych spółki. Zanim produkt trafi do klienta przechodzi przez liczne fazy analizy produktu oraz jego wdrożenia, w dalszej kolejności trafia do produkcji seryjnej. Wszystkie produkty seryjne SITECH podlegają regularnej kontroli wytrzymałości, funkcji, komfortu, akustyki oraz zachowania w różnych warunkach klimatycznych. Wszystkie te testy przeprowadzane są w siedzibie spółki w Polkowicach, co jest dla nas gwarancją jakości i bezpieczeństwa, a na tym zależy nam najbardziej. Patrząc pod kątem technologicznym, nieustannie wdrażamy w spółce innowacje oparte na rozwiązaniach przemysłu 4.0. Zdecydowaliśmy się na wdrożenie pierwszego w Polsce robota współpracującego z człowiekiem o nazwie RoMAN®. Kolejnym robotem jest MOBOT®AGV
CubeRunner, który służy do automatyzacji procesu i dzięki niemu odchodzimy od transportu ręcznego wykonywanego przez pracowników. W obszarze tłoczni w SITECH pojawiły się trzy nowe roboty, które tworzą linię do automatycznego pakowania detali z jednej z pras. To tylko niektóre przykłady rozwiązań stosowanych w naszej firmie, jednakże w związku z rozwojem przemysłu, cały czas udoskonalamy nasze linie produkcyjne.

Jesteście firmą z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania i produkowania metalowych stelaży siedzisk samochodowych, a tym samym liderem w swojej branży. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Ciężka praca, zaangażowanie i rozwój pracowników – to z pewnością trzy główne czynniki, które pomogły nam osiągnąć sukces. W miarę upływu lat pozyskiwaliśmy coraz to większą wiedzę i zdobywaliśmy doświadczenie. Cechuje nas profesjonalizm, dzięki któremu spełniamy najwyższe wymagania klientów. Co roku przeprowadzamy ankietę zadowolenia naszych klientów. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i w razie wystąpienia nieprawidłowości, reagujemy natychmiast. Zaufanie i zadowolenie naszych klientów jest dla nas priorytetem.

Stawiacie na poszukiwanie nowych rozwiązań w waszych centrach badań i rozwoju w Polkowicach i we Wrocławiu. Nieustannie zajmujecie się rozwijaniem Know-how, technologii oraz projektowaniem produktów. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Strategia jest ważna, ale najważniejszy jest zespół, który ją realizuje. Rozumiemy zespół, a zespół rozumie nas. Istotny jest również wynik, ponieważ bez niego, każda gwiazda szybko gaśnie. Nasz zespół to nasza gwiazda. – lubię wracać do tych słów. Wypowiedziałem je w jednym z wywiadów, kiedy dziennikarz zapytał mnie o strategię spółki i trzymam się tego do dzisiaj. Będę powtarzał to zawsze i wszędzie...:), to ludzie i nasz mocny zespół są fundamentem organizacji. Pracownicy są najcenniejszym zasobem spółki i potencjałem na przyszłość. Cenimy ich różnorodność i jesteśmy otwarci na nowe pomysły i ich inne spojrzenie jakie mogą nam zaoferować.

To dzięki waszym pracownikom i ich zaangażowaniu nieustannie się rozwijacie i poszerzacie waszą ofertę i otwieracie nowe zakłady. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

SITECH to trzy zakłady, w których zatrudnionych jest blisko 2000 osób. Są to specjaliści i eksperci z branży automotive. Prawie 85 % z nich to osoby zatrudnione w obszarze produkcyjnym oraz okołoprodukcyjnym. Mimo iż należymy do branży motoryzacyjnej, to 22 % załogi stanowią kobiety. Nasz najliczniejszy obszar w firmie to inżynierowie z Biur Badawczo – Rozwojowych. Na co dzień zajmują się oni nie tylko projektowaniem, ale również konstruowaniem, tworzeniem prototypów nowych produktów, czy też rozwiązań technologicznych.


Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Jesteśmy dużą organizacją i współpracujemy z wieloma dostawcami. Przyznam szczerze, że jest ich tak dużo, że nie byłbym w stanie ich wszystkich wymienić ot tak. Każdy z nich jest dla nas ważny i o relację z każdym dbamy tak samo. Nie mogę wyróżnić, czy ktoś jest lepszy, czy kogoś bardziej „lubimy”. Jak już wspomniałem powyżej, jesteśmy profesjonalistami i z pełnym profesjonalizmem podchodzimy do współpracy z naszymi dostawcami.

SITECH Sp. z o.o. wdraża nowatorskie rozwiązania w zakresie produkcji siedzisk samochodowych najwyższej klasy. Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat: rozbudowa, park maszynowy, itp.?

Jak już Państwo wiecie, w 2016 r. otworzyliśmy nasz trzeci zakład produkcyjny. To było dla nas ogromnym wyzwaniem, ale również i inwestycją, a kolejna już przed nami. Od stycznia 2019 r. nasz drugi zakład produkcyjny w Głogowie rozpoczął swoją rozbudowę. Przez najbliższe kilka miesięcy powstanie tam nowa hala produkcyjna oraz lakiernia. Nieustannie rozbudowujemy nasz park maszynowy. Otrzymujemy kolejne projekty do realizacji, co wiąże się z koniecznością budowania nowych linii produkcyjnych. Technologia się rozwija, przemysł idzie do przodu, my również.

Jesteście przedsiębiorstwem, które nie boi się nowych wyzwań. Nieustannie poszukujecie najlepszych rozwiązań i nowych technologii, które pomogą wam oferować wyroby o lepszych parametrach i jeszcze bardziej konkurencyjnych cenach. Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Przemysł motoryzacyjny jest dziś w okresie ogromnych zmian, które będą miały wpływ na całą gospodarkę. Transformacja rynku jest nieunikniona. Rozpoczął się ogólnoświatowy wyścig o lidera elektromobilności. My jako SITECH Sp. z o.o. chcemy w dalszym ciągu być wiodącym producentem siedzisk samochodowych, ale również i dla samochodów elektrycznych w koncernie Volkswagen. Wiąże się to oczywiście z wprowadzeniem nowych rozwiązań, czy też technologii i to właśnie na tym skupimy się w najbliższych latach. W dalszym ciągu zdobywamy nowe projekty i poszerzamy portfolio spółki.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Oczywiście, jesteśmy spółką odpowiedzialną społecznie. Od lat rozwijamy wolontariat pracowniczy, który skupia się na pomocy potrzebującym. Wolontariusze SITECH kwestionują przy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a w firmie znajdują się Sztabowe Skarbonki Stacjonarne. Co roku angażujemy się w akcję Szlachetnej Paczki. To takie główne akcje, w których chętnie bierzemy udział. W firmie powstała jednostka organizacyjna zajmująca się obszarem CSR i to właśnie ona jest napędem naszych działań. Osoby odpowiedzialne inicjują i często również wspierają przedsięwzięcia pracowników.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

W codziennym zarządzaniu spółką wspiera nas Zintegrowany System Zarządzania. Opiera on się o certyfikowane normy takie jak: ISO 5001, BS OHSAS 18001, ISO 14001, IATF 16949, ISO 9001. Nasze osiągnięcia biznesowe oraz wysiłki w dziedzinie zrównoważonego rozwoju zostały docenione również przez otoczenie m.in. poprzez otrzymanie licznych nagród i wyróżnień. Już od kilku lat znajdujemy się na podium w Rankingu Odpowiedzialnych Firm. W plebiscycie czasopisma POLITYKA w ubiegłym roku otrzymaliśmy Srebrny Listek CSR. Jesteśmy Ambasadorem Polskiej Gospodarki oraz Liderem Polskiego Biznesu – tytuły nadane przez Business Centre Club. Powyższe nagrody potwierdzają naszą społeczną odpowiedzialność oraz dbałość o produkty i jakość.

fb button

grab my essay banner

logo jooble