Zalety domów energooszczędnych

Share

berenika-1300-3-p1

W dobie rosnących cen za energię elektryczną i rosnących kosztów ogrzewania coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne. Czy naprawdę opłaca się je budować? Sprawdzamy ich zalety.

Coraz więcej inwestorów bierze pod uwagę budowę domu energooszczędnego, czyli takiego, który ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. Dzięki temu jego utrzymanie kosztuje znacznie mniej niż tradycyjnych budynków. Owszem, trzeba się liczyć z wyższymi kosztami budowy w porównaniu do innych domów. To jednak nie musi być przeszkodą ze względu na różne programy dofinansowania. Warto jednak znaleźć dobry projekt takiego domu (np. na portalu Archeton.pl).

Zanim skoncentrujemy się na zaletach domu energooszczędnego, warto wyjaśnić, co tak naprawdę kryje się za tym terminem. Domem energooszczędnym nazywa się taki, w którym zapotrzebowanie na energię nie przekracza 60 kWh/(m2). Dla porównania w domu tradycyjnym może to być nawet 120 kWh/(m2). Warto dodać, że dyrektywa 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków nakazuje, aby do 2021 roku wszystkie nowe budynki zużywały bardzo mało energii. To tak na marginesie, wróćmy teraz do zalet domów energooszczędnych.

Niskie koszty ogrzewania

Największą zaletą domu energooszczędnego są niskie koszty ogrzewania. To kluczowa kwestia. Niskie rachunki za ogrzewanie mają w perspektywie lat zrekompensować wyższe koszty budowy budynku, a potem generować dalsze oszczędności. Do dostarczania ciepła często wykorzystywane są tu pompy ciepła. Ważne jest także to, że odpowiednia izolacja zapobiega uciekaniu ciepła.

Wysoki komfort cieplny

W domach energooszczędnych mamy bardzo szczelne przegrody. To ma znaczenie nie tylko dla rachunków za ogrzewanie, ale również dla komfortu cieplnego domowników. Dzięki takim przegrodom mamy do czynienia z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. To z kolei przekłada się na zachowanie we wnętrzu w miarę stałej i optymalnej temperatury. Nie ma mowy o letnim przegrzewaniu czy o wyziębieniu w czasie mrozów.

Wysoka izolacja akustyczna

Dom energooszczędny jest idealny wszędzie tam, gdzie otoczenie dostarcza bardzo wielu hałasów (np. blisko ruchliwych dróg). Dobrze zaizolowane i szczelne przegrody chronią przed przedostawaniem się do wnętrza hałasu z zewnątrz, a to wpływa na duży komfort akustyczny.

Duża ilość światła naturalnego

Kolejna zaleta domu energooszczędnego to zwiększona dostępność światła naturalnego. O dobroczynnym działaniu takiego światła na nasz organizm nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Duża ilość światła naturalnego w domu energooszczędnym wynika z jego specyfiki – montuje się jak największe powierzchnie szklane (okna), aby korzystać także z cieplnej energii słonecznej.

Dom energooszczędny to inwestycja, która zwraca się w perspektywie kilkudziesięciu lat. Czy jednak każdy dom nie jest inwestycją długoterminową? Wybierając rozwiązania energooszczędne, jesteśmy nie tylko eko, ale także zmniejszamy rachunki za energię.

Sprawdź projekty domów energooszczędnych na https://www.archeton.pl/projekty-domow-energooszczednych

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie